Израелската фирма за киберсигурност Hudson Rock твърди, че в американската армия, военноморските сили и големите изпълнители на отбранителни дейности, включително Lockheed Martin, Boeing и Honeywell, има стотици компютри с активни инфекции от Infostealer.
Въпреки милиардите, похарчени за мрежи за класифицирано разузнаване и други усъвършенствани мерки за киберсигурност, военните удостоверения и логове могат да бъдат получени само за 10 долара на компютър.
Hudson Rock е открила 398 служители, заразени от infostealers в Honeywell, голям американски изпълнител в областта на отбраната и аерокосмическата индустрия. Десетки служители са изтекли данни от Boeing (66), Lockheed Martin (55), Leidos (55) и други изпълнители на отбранителни услуги.
„Тези компании проектират най-модерните военни технологии на Земята – от изтребители F-35 до ядрени подводници. Въпреки това данните на Hudson Rock разкриват, че високопоставени служители в тези организации са били заразени със зловредния софтуер Infostealer“, се казва в доклада.
По подобен начин са открити 71 заразени служители в американската армия, 30 във военноморските сили на САЩ и 24 във ФБР.
„На служителите от американската армия и военноморските сили са откраднати данните за вход – разкрит е достъпът до VPN, системите за електронна поща и порталите за класифицирани обществени поръчки.“
Над 470 корпоративни идентификационни данни на трети страни също са били изложени на риск, включително интеграции на Microsoft, Cisco и SAP.
При използването на инфостратори не е необходимо хакерите да си пробиват път в мрежите с груба сила. Вместо това те изчакват потребителите да се подхлъзнат и да изтеглят зловреден код под формата на пиратски софтуер, заразени PDF файлове, режим на игра или друг зловреден софтуер.
След това Infostealers „ексфилтрират всичко“, включително VPN идентификационни данни, бисквитки на сесиите за удостоверяване, имейл логвания, вътрешни инструменти за разработка, съхранени документи, история на сърфирането и данни за автоматично попълване.
Компрометираният персонал от отбранителния сектор потенциално разкрива класифицирани проекти, вътрешни комуникации и чувствителни чертежи.
Логовете се озовават на пазарите в тъмната мрежа, където могат да бъдат придобити много евтино.
Хъдсън Рок предостави пример за компютър, съдържащ идентификационни данни за army.mil, който се продава за 10 долара.
Друг пример е инженер от Honeywell, който е работил за компанията в продължение на 30 години и се е заразил с инфотейнмънт през септември 2024 г. Той е разкрил 56 корпоративни удостоверения за инфраструктурата на компанията, както и 45 допълнителни удостоверения на трети страни.
По подобен начин персоналът на военноморските сили е откраднал своите удостоверения, история на сърфиране и бисквитки от 30 компютъра, включително данни за удостоверяване на автентичност за уеб достъп до Outlook, Confluence, Citrix и FTP. Това дава възможност на противниците да се придвижват странично във военните системи.
„Ако враждебна национална държава се сдобие с тези идентификационни данни, колко време ще ѝ отнеме да проникне по-дълбоко в класифицираната инфраструктура на ВМС?“, питат изследователите.
„Ако Infostealers могат да проникнат във военно-промишления комплекс, какво друго вече е вътре?“
Infostealers са заплаха за всички. Хъдсън Рок предупреждава, че през последните няколко години над 30 000 000 компютъра са били заразени от Infostealers, а едно от всеки пет заразени лица има корпоративни пълномощия, съхранявани на компютрите им.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.