Всеки ден се създават повече от 2,3 милиарда гигабайта интернет данни, а следата от данни, която оставяме онлайн – чрез публикациите си в социалните мрежи, нещата, които търсим, нещата, които купуваме, формулярите, които попълваме, и бисквитките на уебсайтовете, които изтегляме, без дори да осъзнаваме – дава подробна представа за това кои сме и какво правим.
Голяма част от събраните данни се съхраняват в различни хранилища, но проследяването от трети страни в популярни сайтове се е увеличило драстично, а използването на тези данни за предоставяне на страшно таргетирана реклама е довело до това, че много хора имат неприятното усещане, че всяка тяхна стъпка се следи.
Но не само рекламодателите ни наблюдават – както разкри бившият служител на ЦРУ Едуард Сноудън, правителствени агенции по целия свят събират данни за нас всеки път, когато сме онлайн.
Сега повечето от нас няма от какво да се страхуват от правителствата си, все пак сме граждани, които спазват законите. Но как бихте се чувствали, ако знаете, че шефът ви може да вижда какво правите на служебния си компютър?
Служителите винаги са били наблюдавани на работното място, но докато някога това е бил бригадир или началник на завод, сега можете да бъдете наблюдавани дистанционно чрез видеонаблюдение или проследяване на ключови карти, когато отваряте различни врати.
Има доста начини, по които работодателите могат да ви наблюдават дигитално и да следят използването на компютъра ви, но нека бъде ясно, че всяко наблюдение трябва да бъде описано в документ за фирмената политика. В този смисъл тук са изброени много начини, по които работодателят ви може да следи използването на компютъра ви. Някои от тях са изброени по-долу:
За щастие, да! Въпреки че не можете да спрете работодателя си да следи какво се случва на неговите имейл и файлови сървъри, можете да запазите поверителността на уебсайтовете, които посещавате, като използвате VPN – или виртуална частна мрежа.
Висококачествените софтуерни решения за VPN ви позволяват да запазите неприкосновеността на личния си живот, като криптират вашите данни и заявки за интернет, преди те изобщо да достигнат до безжичната мрежа. Технологията работи по един и същи начин, ако сте на работа, вкъщи или използвате безжична точка за достъп в мола. Данните се изпращат към VPN сървър, който декриптира заявките, преди да ги изпрати към онлайн дестинацията. След това информацията се изпраща обратно чрез същия процес. Уверете се, че вашата VPN услуга използва най-сигурния VPN протокол на пазара, за да сте сигурни, че единственият човек, който може да види данните ви, сте вие.
Ако искате да поемете контрола върху това колко от вашата онлайн дейност може да види работодателят ви, тогава първото, което трябва да направите, е да започнете да използвате VPN.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.