Всеки ден се създават повече от 2,3 милиарда гигабайта интернет данни, а следата от данни, която оставяме онлайн – чрез публикациите си в социалните мрежи, нещата, които търсим, нещата, които купуваме, формулярите, които попълваме, и бисквитките на уебсайтовете, които изтегляме, без дори да осъзнаваме – дава подробна представа за това кои сме и какво правим.

Наблюдават ли ви?

Голяма част от събраните данни се съхраняват в различни хранилища, но проследяването от трети страни в популярни сайтове се е увеличило драстично, а използването на тези данни за предоставяне на страшно таргетирана реклама е довело до това, че много хора имат неприятното усещане, че всяка тяхна стъпка се следи.

Но не само рекламодателите ни наблюдават – както разкри бившият служител на ЦРУ Едуард Сноудън, правителствени агенции по целия свят събират данни за нас всеки път, когато сме онлайн.

Сега повечето от нас няма от какво да се страхуват от правителствата си, все пак сме граждани, които спазват законите. Но как бихте се чувствали, ако знаете, че шефът ви може да вижда какво правите на служебния си компютър?

Имате ли някаква неприкосновеност на личния живот на работното място?

Служителите винаги са били наблюдавани на работното място, но докато някога това е бил бригадир или началник на завод, сега можете да бъдете наблюдавани дистанционно чрез  видеонаблюдение или проследяване на ключови карти, когато отваряте различни врати.
Има доста начини, по които работодателите могат да ви наблюдават дигитално и да следят използването на компютъра ви, но нека бъде ясно, че всяко наблюдение трябва да бъде описано в документ за фирмената политика. В този смисъл тук са изброени много начини, по които работодателят ви може да следи използването на компютъра ви. Някои от тях са изброени по-долу:

  • Уеб активност на вашия компютър/лаптоп. Целият изходящ мрежов трафик преминава през маршрутизатор или защитна стена, за да се осигури достъп до уебсайтове извън мрежата, но тези инструменти също така биха позволили на работодателите лесно да проследят използването на интернет от служителите. Изчистването на историята на браузъра и на кеша също няма да помогне твърде много тук.
  • Вашият телефон. Дори да използвате телефона си, ако сте свързани към мрежата на работодателя, той все още може да проследи сайтовете, които посещавате, чрез защитната стена/маршрутизатора.
  • Файловете, до които имате достъп. Ако работите от сървър, работодателят ви може да види всеки файл, до който някога сте имали достъп или който сте запазили, и кога!
  • Вашите имейли. Много компании архивират всички имейли за неопределено време, често просто за да осигурят защита в случай на спорове за интелектуална собственост с други организации. До тези архиви обаче може да се получи достъп, ако работодателят ви има основание за това.

 

Можете ли да направите нещо?

За щастие, да! Въпреки че не можете да спрете работодателя си да следи какво се случва на неговите имейл и файлови сървъри, можете да запазите поверителността на уебсайтовете, които посещавате, като използвате VPN – или виртуална частна мрежа.

Висококачествените софтуерни решения за VPN ви позволяват да запазите неприкосновеността на личния си живот, като криптират вашите данни и заявки за интернет, преди те изобщо да достигнат до безжичната мрежа. Технологията работи по един и същи начин, ако сте на работа, вкъщи или използвате безжична точка за достъп в мола. Данните се изпращат към VPN сървър, който декриптира заявките, преди да ги изпрати към онлайн дестинацията. След това информацията се изпраща обратно чрез същия процес. Уверете се, че вашата VPN услуга използва най-сигурния VPN протокол на пазара, за да сте сигурни, че единственият човек, който може да види данните ви, сте вие.

Ако искате да поемете контрола върху това колко от вашата онлайн дейност може да види работодателят ви, тогава първото, което трябва да направите, е да започнете да използвате VPN.

Източник: Panda Media Center

Подобни публикации

22 януари 2025

Бомбени заплахи в училища от цяла България

Десетки училища в цялата страна получихабомбени заплахи.. По първон...
22 януари 2025

Хиперволуметричните DDoS атаки зачестяват

Най-голямата до момента разпределена атака за отказ на услуга (DDoS...
22 януари 2025

Тръмп уволнява Съвета за киберсигурност

В писмо, изпратено днес, изпълняващият длъжността секретар на Минис...
22 януари 2025

Ботнетът Murdoc, вариант на Mirai, експлоатира ...

Изследователи в областта на киберсигурността предупредиха за нова ш...
22 януари 2025

13 000 рутера MikroTik от цял свят са превзети ...

Глобална мрежа от около 13 000 отвлечени маршрутизатора Mikrotik е ...
21 януари 2025

ИИ в киберсигурността: 20 години иновации

Изкуственият интелект се превърна в ключов фактор в много сектори, ...
21 януари 2025

Злоупотреба с услугите на Microsoft за първонач...

Наблюдавани са две отделни заплахи, които злоупотребяват с услугите...
21 януари 2025

2025: Управление на повърхността на атаката

Бизнес трансформацията предефинира управлението на повърхността на ...
Бъдете социални
Още по темата
12/12/2024

Ключове за разбиране на MDR...

Еволюция на решенията за откриване и...
07/12/2024

Нови насоки на NIST: Преосм...

Националният институт по стандартизация и технологии...
07/12/2024

Злонамерени вътрешни лица

Злонамерени вътрешни лица могат да бъдат...
Последно добавени
22/01/2025

Бомбени заплахи в училища о...

Десетки училища в цялата страна получихабомбени...
22/01/2025

Хиперволуметричните DDoS ат...

Най-голямата до момента разпределена атака за...
22/01/2025

Тръмп уволнява Съвета за ки...

В писмо, изпратено днес, изпълняващият длъжността...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!