Интерпол обяви, че е арестувал 41 лица и е свалил 1037 сървъра и инфраструктура, работещи с 22 000 IP адреса, които улесняват киберпрестъпността, в рамките на международна правоприлагаща акция, озаглавена „Операция Синергия II“.
Операцията е проведена в периода април-август 2024 г., като е обхванала 95 държави и е довела до 41 ареста на лица, свързани с различни престъпления, включително рансъмуер, фишинг и кражба на информация.
Интерпол заяви, че неговата правоприлагаща акция е била подкрепена от разузнавателни данни, предоставени от частни фирми за киберсигурност като Group-IB, Kaspersky, Trend Micro и Team Cymru, което е довело до идентифицирането на над 30 000 подозрителни IP адреса.
В крайна сметка приблизително 76% от тях бяха свалени, 59 сървъра бяха иззети, а 43 електронни устройства бяха конфискувани, които ще бъдат изследвани за извличане на допълнителни доказателства.
В допълнение към 41-те арестувани лица, властите разследват още 65 лица, заподозрени във връзка с незаконни дейности.
По-долу са представени основните моменти от операцията, свързани с местоположението:
„Глобалният характер на киберпрестъпленията изисква глобален отговор, което се вижда от подкрепата, която страните членки оказаха на операция Synergia II. Заедно не само ликвидирахме злонамерена инфраструктура, но и предотвратихме стотици хиляди потенциални жертви да станат жертва на киберпрестъпления“, заяви Нийл Джетън, директор на дирекция „Киберпрестъпност“ в Интерпол
Правоприлагащата агенция заявява, че генеративният изкуствен интелект се използва за подобряване на фишинг операциите, а крадците на информация все по-често се използват като предшественици на атаки с цел получаване на откуп, като през миналата година използването на крадци на информация се е увеличило със 70%.
В съобщението на Интерпол се заключава, че фишингът, рансъмуерът и зловредният софтуер за кражба на информация понастоящем са сред най-критичните киберзаплахи, което прави това действие приоритетно.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.