Стартирането на Isambard-AI бележи „революционен момент“ за науката, иновациите и технологиите в Обединеното кралство
Isambard-AI, най-мощният суперкомпютър в Обединеното кралство, вече официално функционира и е обявен за голяма крачка напред в изследванията на изкуствения интелект в страната.
Разположена в Бристолския университет, машината на стойност няколко стотици милиона паунда е един от най-бързите суперкомпютри в света и според изследователите е втората най-устойчива в света.
Новото съоръжение ще се използва от широк кръг организации за изследвания в областта на ИИ, като например за обучение на големи езикови модели (LLM), здравеопазване и роботика или безопасност на ИИ. Очаква се то да бъде използвано и за ускоряване на автоматизираното откриване на лекарства и за изследвания на климата.
Виконт Камроуз, министър на правителството на Обединеното кралство за ИИ, заяви, че стартирането на Isambard AI отбелязва „революционен момент за науката, иновациите и технологиите в Обединеното кралство“.
„Това оборудване от световна класа ще революционизира възможностите за научни изследвания тук, в Обединеното кралство, като нашият първи в света Институт за безопасност на ИИ е сред организациите, които ще се възползват от една от най-мощните компютърни системи на планетата, за да развият своите жизненоважни изследвания.“
Isambard-AI е създаден с помощта на система, базирана на HPE Cray EX, и използва повече от 5400 суперчипа Nvidia GH200, казват изследователите.
Неговата производителност в първата фаза възлиза на около 7,4 PFLOP/s в TOP500 – това означава, че 168-те графични процесора могат да извършват 7,4х10^15 операции в секунда, докато за AI производителността е още по-висока – 647 PFLOP/s на 8-битова плаваща запетая (647х10^15).
По същия начин тя се нарежда на 129-о място в последното издание на световния списък TOP500 на високопроизводителните изчислителни системи (HPC) – и според професор Саймън Макинтош-Смит, директор на Бристолския център за суперкомпютри в Бристолския университет, е на път да се подобри още повече.
„Фаза 1 на Isambard-AI бележи началото на услугата Isambard-AI“, каза Макинтош-Смит.
„Когато останалите 5280 графични процесора пристигнат в Националния център за композитни материали (NCC) на университета по-късно през лятото, това ще увеличи производителността 32 пъти.“
Професор Джудит Скуайърс, заместник-ректор на Бристолския университет, отбеляза, че Isambard е доставен за рекордно кратко време. Миналата година проектът получи 225 млн. паунда финансиране от правителството на Обединеното кралство и получи значителна подкрепа за постигане на оперативните цели.
„Бързината, с която се реализира този проект, е доказателство за опита и амбицията на нашите усърдни екипи по високопроизводителни изчислителни технологии и изкуствен интелект в университета“, каза Скуайърс.
Стартирането на Isambard последва новината, че тази седмица Обединеното кралство се присъедини към Европейското съвместно предприятие за високопроизводителни изчисления (EuroHPC), което му дава по-добър достъп до финансираната от „Хоризонт Европа“ част от програмата на стойност над 770 млн. паунда между 2021 и 2027 г.
Учените от Обединеното кралство вече имат достъп до осем суперкомпютъра в цяла Европа за изследвания в областта на откриването на лекарства, изкуствения интелект и други приложения.
„Суперкомпютрите са основни инструменти, от които се нуждаят нашите най-добри и най-умни изследователи, за да постигнат пробиви, които ще доведат до растеж на икономиката и ще подобрят живота на всички нас – от здравеопазването до енергийната сигурност“, заяви министърът на науката, иновациите и технологиите Мишел Донелан
„Призовавам изследователите да се възползват от тази вълнуваща възможност и да кандидатстват за подкрепа от EuroHPC.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.