Facebook и Instagram са наводнени с групи, страници и профили, които публикуват смешни викторини, молещи членовете и последователите им да отговорят на въпроси, които предизвикват ангажираност, като например на колко години са, за определени дати или събития в живота им. Естествено, жадните за внимание хора с радост споделят информацията. Въпреки това потребителите на социални медии не осъзнават, че като участват, те раздават чувствителна информация като дата на раждане, място на раждане, дата на сватбата и т.н.
Коментарите, публикувани под такива публикации, често са публични, което означава, че всеки може да ги види. И под всички, които имаме предвид, престъпници, които търсят начини да извършат престъпление. Тъй като тази информация е свободно достъпна, секцията за коментари под забавен въпрос изведнъж се превръща в източник на информация за измамниците. Помислете за този метод за събиране на информация като за социалната медийна версия на вирусното видео на Джими Кимел „каква е вашата парола“ от 2016г.
Милиарди записи на данни са били откраднати при пробиви на данни на големи корпорации през последното десетилетие и много често всички хакери които искат да извършат престъпления за кражба на самоличност е да търсят липсващото парче … което може да се скрие в секцията за коментари. Хакерите не само търсят DOB, но и потенциални отговори на въпроси за сигурност като „къде се срещнахте за първи път с партньора си?“ или „коя е любимата ви храна?“ или „как се казваше първият ти домашен любимец?“.
Такива искания да разкриете повече за себе си често са маскирани като глупави въпроси, но даването на такава информация публично може да има отрицателни последици. И тази последна част от пъзела, която може да бъде ключова дума или отговор на защитен въпрос, може да се крие в един от вашите коментари в социалните медии.
Като общо правило, не трябва да казвате нищо крещящо в социалните медии, тъй като не знаете кой слуша. Измамниците стават все по -креативни и използват други начини да получат достъп до информация, която би им се оказала полезна … и разглеждането на секцията за коментари на случайни публикации често е отправна точка.
Следващия път, когато във вашата хронология във Facebook се появи въпрос, който ви моли да споделите модела и годината на първата си кола или годината, в която сте завършили гимназия, помислете два пъти, преди да публикувате, тъй като киберпрестъпниците може да следят тези коментари. Колкото повече взаимодействате и разкривате в социалните медии, толкова повече точки от данни (цифров отпечатък) оставяте на хакерите за анализ и евентуално използване в близко или далечно бъдеще.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.