Verizon е една от най-големите телекомуникационни компании в Северна Америка и в момента е сред първите 25 в текущата класация на Fortune 500. Докладът за изследване на нарушаване на данните, публикуван по-рано този месец, предоставя информация от анализа на над 23 000 инцидента и 5 200 потвърдени нарушения по целия свят.
Verizon вярва, че подобни доклади образоват бизнеси от всякакъв размер, като по този начин им помагат да сведат до минимум риска и да имат по-малко инциденти. Публикуваният доклад е над сто страници, така че няма да можем да прегледаме всичките им констатации, но ще се опитаме да подчертаем основните изводи.
Не е изненада, че жертвите на ransomware продължават да се увеличават. Атаките стават все по-сложни, хакерите непрекъснато разработват нови начини за атака, а дейността е много печеливша за престъпниците. Киберпрестъпните организации започнаха да работят като истински бизнес с обслужване на клиенти и живи агенти във виртуални центрове, способни да отговорят на всички въпроси на жертвите. Всяка година компании от цял свят харчат десетки милиарди долари, за да декриптират важни организационни файлове, заключени от кибер банди.
Според доклада хакерите попадат в системите на бизнеса, използвайки четири метода – фишинг, пълнене на идентификационни данни и използване на откраднати потребителски данни, използване на уязвимости или ботнет атаки. Никоя организация не изглежда в безопасност, ако вече няма начини за справяне с подобни видове атаки. Откраднатите идентификационни данни оглавяват класацията като водещ метод за проникване на хакери в нечия система. Фишингът и използването на IT уязвимости са веднага след това, последвани от ботнет атаки.
Някои от най-забележителните инциденти, докладвани през последните няколко години, не са били вследствие на хакерска работа, а просто поради големи купчини информация, оставена незащитена. Това е подобно на това да оставите кола отворена и да се надявате, че никой няма да я отвори, за да види и открадне неща отвътре. ИТ администраторите и служителите, отговорни за облачните конфигурации, оставят големи части от данни незащитени. Докато ИТ администраторите се надяват, че никой няма да дойде да го търси, киберпрестъпниците сърфират във всички части на интернет, надявайки се да намерят нещо полезно. Лошата конфигурация на настройките на облака е отговорна за около 13% от всички пробиви.
Според доклада необучени и измамни служители управляват нарушения и инциденти. Човешкият елемент изглежда е проблем, който организациите непрекъснато се затрудняват да разрешат. Verizon казва, че тази година приблизително 82% от наблюдаваните нарушения включват човешки елемент. Може да е използването на откраднати идентификационни данни, неправилно съхранени от служител, хора, които не разпознават опити за фишинг, злоупотреба с данни или обща неподготвеност на служителите да се справят с кибератаки. Хората като цяло играят огромна роля в инцидентите и нарушенията.
Индивиди, малки и средни предприятия, големи предприятия и дори правителства са мишени на хакери, които в повечето случаи преследват парична печалба. Разбирането на проблема е важна част от намирането на решение. Подготовката за атаки е еднакво важна както за отделно лице, така и за голямо предприятие. Ако искате да сте на върха на вашата киберсигурност, можете да пазарувате и да намерите типа покритие, което най-добре отговаря на вашите нужди.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.