Интерпол разбива киберпрестъпни групировки в Югоизточна Азия, спасявайки 149 жертви на трафик на хора, но агенцията предупреждава, че човешките жертви на киберпрестъпността се увеличават по целия свят.
Интерпол обяви операция Storm Makers II – координирано усилие на 27 отделни азиатски държави, насочено към операции за кибер измами, които използват трафик на хора за осъществяване на своите измами. Изглежда обаче, че този вид коварни операции се разпростират и в други части на света.
Според съобщението на Интерпол за операцията на жертвите се обещава добре платена работа в Югоизточна Азия, но вместо това те са принудени да „извършват онлайн измами в промишлен мащаб, като същевременно понасят унизително физическо насилие“. Установено е, че тези кибермафии наемат персонал за кол центрове за социално инженерство, управляват фалшиви сайтове за игри или работят в областта на криптодобива, наред с други неща.
След петмесечно разследване правоприлагащите органи са успели да арестуват 281 като извършители и да спасят 149 жертви на трафик на хора, съобщи Интерпол. Информацията, събрана чрез арестите, също така позволи на правоприлагащите органи да започнат допълнителни 360 разследвания, допълва Интерпол.
Обезпокоително е, че кибер измамите, подхранвани от трафика на хора, някога са били ограничени предимно в Югоизточна Азия, но бързо се разрастват и извън региона.
„Човешката цена на центровете за кибер измами продължава да нараства“, заяви в изявлението за операцията Розмари Налубега, помощник-директор за уязвимите общности в Интерпол. „Въпреки че повечето случаи остават съсредоточени в Югоизточна Азия, операция „Storm Makers II“ предлага още едно доказателство, че този начин на действие се разпространява, като жертвите се набавят от други континенти и се появяват нови центрове за измами чак в Латинска Америка.“
През август миналата година Организацията на обединените нации публикува доклад за разрастващия се проблем в Югоизточна Азия, в който се оценява, че операциите за киберпрестъпност са отговорни за задържането на 120 000 жертви на трафик на хора в Мианмар, 100 000 в Камбоджа и още хиляди в Лаос, Филипините и Тайланд.
Освен правоприлагащите органи, организациите с нестопанска цел призовават и общността за киберсигурност да помогне за издирването на жертви на трафик на хора, използвани за подхранване на кибер измами, независимо къде по света се намират тези коварни операции.
Тифани Рад, адвокат и експерт по киберсигурност, се обедини с Остин Шамблин, основател на проекта с нестопанска цел Traverse Project, за презентация на Black Hat USA 2023, чиято цел беше да призове експертите по информационна сигурност от всички нива да се включат в защитата на личния живот и самоличността на тези, които се опитват да проследят трафикантите на хора. Тази роля те нарекоха „граждански киберзащитници“.
Рад изтъкна, че членовете на ръководената от нея студентска доброволческа лаборатория в Калифорнийския университет в Бъркли, която проследява трафика на хора в рамките на проекта Traverse, неотдавна са станали жертва на изключително сложна шпионска атака на Pegasus.
„Като използват академични ресурси, OSINT умения и безплатни инструменти с отворен код, гражданските киберзащитници подкрепят уязвими организации с нестопанска цел, защитават доброволци, журналисти и активисти, като същевременно защитават правата на човека“, заявиха те в презентацията на Black Hat USA за кибертрафика на хора. „В сектора за киберсигурност има нужда от повече граждански киберзащитници.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.