Кибер престъпниците обичат лесната плячка, а приложенията за запознанства изглеждат терен, пълен с потенциални жертви. Има много истории на потребители на Tinder и Hinge, които са били измамени със спестяванията си за цял живот, защото просто са се влюбили в грешния човек. Понякога престъпниците търсят възможни липсващи части от пъзел и започват бърза атака, след като са получили достатъчно информация; друг път жертвите се оказват сладкодумни в продължение на месеци, преди да бъдат нападнати. Подобно на връзката в реалния живот, влюбването може да бъде магическо преживяване, но в крайна сметка може да струва цяло състояние. В крайна сметка документалният филм на Netflix The Tinder Swidler е истинска история.
New York Times наскоро публикува история за 24-годишна жена, която беше измамена от друг потребител на Hinge. Мъжът я убедил да „инвестира“ стотици хиляди долари във фалшива борса за криптовалута. След като парите изчезнаха, жената осъзна, че романсът й е бил добре планирана измама през цялото време. Подобен инцидент се случи с 52-годишен мъж от Денвър, който загуби повече от милион и половина долара, след като друг потребител на приложение за запознанства го убеди да инвестира в безполезни виртуални пари.
Според данните за защита на потребителите от Федералната търговска комисия (FTC), хората са загубили приблизително 1,3 милиарда долара от романтични измами през последните пет години. В допълнение, FTC заключи, че през 2021г. се наблюдава значително увеличение на докладите за романтични измами. Отчетените загуби от предходната година достигнаха рекордните 547 милиона долара за годината, приблизително 80% повече в сравнение с отчетените загуби през 2020г. Ако тенденцията продължи само тази година, търсещите любов ще загубят над 1 милиард долара. И тези числа обхващат само докладвани инциденти – в много случаи жертвите са толкова смутени, че в крайна сметка не докладват на властите.
Tinder реши да действа въз основа на тревожната статистика и да се справи с нарастващия проблем, като интегрира нова функция за проверка на фона в приложението. Новото предложение се захранва от организацията с нестопанска цел на Garbo и е достъпно навсякъде в приложението чрез символа на синия щит. Бутонът не само помага за докладване и/или премахване на конкуренцията с потенциален измамник, но също така позволява на потребителите да извършват проверка на фона. В момента Tinder предлага две безплатни проверки на фона и до половин милион безплатни търсения. След това проверките на фона струват $2,50 на търсене. Включена е и малка такса за обработка. Всички нетни приходи отиват за Garbo, за да може организацията с нестопанска цел да покрие оперативните разходи.
Проверките на фона и вслушването във вътрешния ви глас са жизненоважни неща, които трябва да вземете предвид, преди да скочите в това приключение. Друго нещо, което може да си струва да помислите, е инсталирането на антивирусен софтуер на свързаните ви устройства. Изследователите на киберсигурността работят ден и нощ, като гарантират, че потребителите получават известия, ако бъдат прехвърлени към подозрителна борса за криптовалута или се опитат да отворят злонамерен файл или уебсайт. Да разберете, че вашият потенциален любовен партньор е използвал подвеждаща снимка на профила, е разочароващо, но още по-лошо ще е да бъдете ограбени.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.