Ново проучване показва, че британските граждани възприемат технологиите за генеративен изкуствен интелект като ChatGPT с феноменална скорост.
Понякога шумотевицата около новите технологии далеч надхвърля реалността. Но ново проучване показва, че британските граждани възприемат технологиите с изкуствен интелект като ChatGPT с феноменална скорост.
Когато са били запитани от счетоводна група, 26% от възрастните британци са използвали услуги с генериращ изкуствен интелект, като например интелигентни чатботове. Това се равнява на 13 милиона британски граждани. А един от всеки 10 британци вече използва инструменти на ИИ поне веднъж дневно.
Много хора са си „играли“ с ChatGPT, за да видят на какво е способна платформата. Един от всеки 10 души (4 милиона) обаче използва генеративен ИИ за работа.
Възможността за създаване на убедителен текст и изображения е помогнала на работниците да станат по-продуктивни, като им е позволила да изпълняват по-бързо общи задачи като писане на имейли, създаване на произведения на изкуството или провеждане на изследвания.
Често на новите технологии им е необходимо много време, за да получат широко разпространение. Анализаторите отбелязват, че на интелигентните високоговорители като Amazon Alexa, Apple HomePod и Google Nest им бяха необходими пет години, за да привлекат подобни нива на разпространение.
ChatGPT не изпитва такива трудности, тъй като хората приемат платформата почти от момента на пускането ѝ в публичното пространство. Несъмнено част от този успех се дължи на факта, че не е необходим специален хардуер за взаимодействие с генеративния изкуствен интелект – можете да получите достъп до повечето услуги от компютър или приложение за смартфон. Умните високоговорители изискват от потребителите да закупят специализиран хардуер, който в случая с устройствата на Apple може да бъде доста скъп. Чрез намаляване на бариерата за навлизане генеративният изкуствен интелект преодолява много от проблемите, присъщи на други нови технологии.
В проучването на Deloitte има една констатация, която трябва да предизвика известно безпокойство. 40 % от анкетираните са заявили, че вярват, че системите за генеративен изкуствен интелект винаги дават фактически верни отговори. За съжаление, това не е вярно.
Системите за изкуствен интелект са толкова точни, колкото са точни данните, използвани за тяхното обучение. Ако по време на обучението алгоритъмът е получил фактически неверни данни, вероятно и резултатите от всички запитвания ще бъдат неверни.
Важно е също така да се отбележи, че някои системи за изкуствен интелект могат да се позовават само на исторически данни за обучение. В случая на ChatGPT в системата не са въвеждани нови данни от септември 2021 г. насам – което означава, че всяка „фактологична“ информация, която тя изготвя, може да е остаряла с две (или повече) години.
Фактът, че британските потребители възприемат генеративния изкуствен интелект, е положителен за индустрията като цяло. Търсенето от страна на потребителите ще стимулира нови иновации и подобрения, като гарантира, че технологията ще стане още по-полезна – и ценна.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.