Преди хакери от „Анонимните“ да укротят интернет, двама братя започват собствена борба срещу пиратството на софтуер. Тяхното оръжие е първият компютърен вирус.
През 1986 г. студенти от университета в Делауеър започват да изпитват странни симптоми: временна загуба на паметта, летаргично движение и пристъпи на ярост. Това не бил просто някакъв стар грип – това бил първият в света вирус на персонален компютър. Известен като Brain (Мозък), бъгът унищожаваше паметта, забавяше работата на твърдия диск и скриваше кратко съобщение за авторски права в стартовия сектор, представяйки на света две хакерски знаменитости.
По онова време програмистите Басит и Амджад Фарук Алви са съответно на 17 и 24 години и управляват магазин за компютри в Лахор, Пакистан. Когато откриват, че клиентите разпространяват незаконни копия на написания от тях софтуер, братята решават да си отмъстят. Brain е техният опит да сплашат пиратите, но, както разказват създателите, вирусът никога не е имал за цел да бъде злонамерен. В интервю за финландската антивирусна компания F-Secure от 2011 г. братята наричат бъга „приятелски вирус“, който „не е създаден, за да унищожава данни“. Иначе защо щяха да запечатат кода на вируса с имената си, телефонните си номера и адреса на магазина си?
„Идеята беше, че само ако програмата бъде незаконно копирана, вирусът ще се зареди“, казва Амджад в интервю за пакистанска телевизия преди няколко години. Алви имали и гениален метод за проследяване на това докъде се е разпространил вирусът. „ имаха „брояч“ в програмата, който можеше да следи всички направени копия и кога са направени.“
Братята твърдят, че никога не са знаели, че Мозъкът ще се превърне в чудовище извън техния контрол. Но една статия в списание TIME от 1988 г. разкрива по-сложна истина: колкото и да са били загрижени за пиратството на собствения си софтуер, това не ги е спряло да правят и продават нелегални копия на други скъпи програми, като Lotus 1-2-3. Всъщност етиката на техния компютърен бдителност е малко неясна. Компютърният софтуер не е защитен с авторски права в Пакистан, твърди Басит в интервюта, така че следователно не е пиратство хората да търгуват с буутлег дискове.
В съответствие с тази логика братята продават чисти копия на пакистанци, а заразени с вируси версии – на американски студенти и туристи. Когато американците се прибирали у дома и се опитвали да копират програмите, те в крайна сметка заразявали всяка дискета, поставена впоследствие в компютрите им, дори дискове, които нямали нищо общо с оригиналната програма.
Малко след избухването на епидемията в Университета на Делауеър Brain започна да се появява и в други университети, а след това и във вестници. Ню Йорк Таймс съобщава, че „измамната компютърна програма“ е засегнала Providence Journal-Bulletin, въпреки че „щетите се ограничават до един репортер, който губи няколко месеца работа, съдържаща се на дискета“.
Макар че до съдебни дела не се стигна, реакцията на медиите беше взривоопасна. Басит и Амджад започват да получават обаждания от цял свят. Те бяха толкова изненадани, колкото и всички останали, че техният малък експеримент е стигнал толкова далеч. В края на краищата, за разлика от днешните компютърни вируси, които се разпространяват със светкавична скорост, „Мозъкът“ е трябвало да се предава по старомодния начин – чрез хора, които носят 5,25-инчови дискети.
Но бинарният джин беше излязъл от бутилката. Днес има повече от един милион вируси, които се борят да заразят компютъра ви; смята се, че половината от всички персонални компютри са или са били заразени. Потребителите харчат повече от 4 милиарда долара годишно за ритейл софтуер за борба с тези цифрови дракони.
Що се отнася до братята, вирусът не се отразява зле на бизнеса. Тяхната компания Brain Net сега е най-големият доставчик на интернет услуги в Пакистан. Макар да твърдят, че никога не са искали да навредят на никого, те все пак приемат Brain като устройство, което разкрива глобалния характер на пиратството. „Вирусът нямаше да се разпространи, ако хората не копираха софтуера незаконно“, каза Амджад по време на интервюто си за пакистанската телевизия.
Братята, които заявиха пред репортери, че са спрели да продават заразения софтуер някъде през 1987 г., все още се намират на същия адрес в Лахор – този, който е отпечатан в кода на Brain.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.