Бързото бомбардиране с многофакторно удостоверяване е най-силното доказателство, че не всички MFA решения са сигурни. Тази техника на социално инженерство предизвиква голям интерес през последните седмици, тъй като киберпрестъпни групи я внедриха успешно, както в случая с атаките Lapsus$.
Техниката се състои в следното – хакери се представят за компания, която използва софтуер с MFA система, така че потребителите да могат да се идентифицират и да получат достъп до техните услуги и решения. Целта е бомбардирана от известия с искания за идентификация, които се преструват, че са част от процедурата на програмата на MFA. Ако потребителят бъде подмамен да повярва, че заявките идват от компанията и кликне върху известието, тогава хакерите получават достъп до системите на организацията. Този тип кибератака може да се извърши по няколко различни начина: те могат да изпратят поредица от онлайн заявки, за да накарат потребителя да приеме заявката за идентификация, вярвайки, че поддържа достъп до тези услуги. В други случаи хакерите изпращат по-рядко заявки (една или две на ден), за да повдигнат по-малко подозрения. Има дори случаи на телефонни обаждания до конкретен потребител, уж от служител на тази компания, за да накара потребителя да се довери и да каже, че ще изпрати заявка за мултифакторно удостоверяване. Въпросът е как можем да избегнем тези бомбардировки?
Въпреки това е препоръчително да се внедри разширено решение за защита и управление на самоличността, което може да контролира по всяко време кои служители са избрали насочените известия и да ги уведомява, ако блокират някое от тях, както и да внедри допълнителни механизми за подпомагане на служителите, ако получат вълна от известия, като например възможността да ги блокирате за известно време. Достъпът до това решение за управление на самоличността също трябва да бъде защитен с парола, така че хакерът да не може да го използва, за да бомбардира целта, тъй като атакуващият първо трябва да знае паролата за това решение.
Това дава на организациите пълен контрол върху идентичностите, активите, акаунтите и информацията, без да се притеснявате, че ще бъдат имитирани чрез бомбардировки или други техники за влизане в системите им чрез измама на потребителите чрез процедури на MFA.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.