Въпреки че кибератаките се увеличават през последните години, една от най-големите заплахи за киберсигурността на организациите е умората в ИТ екипа, която води до синдрома на прегарянето. Gartner прогнозира, че половината от мениджърите по сигурността ще сменят работата си до 2025 г. поради прегаряне в цялата индустрия.
Неотдавнашно проучване разкрива, че 66% от специалистите по киберсигурност в Европа твърдят, че през 2022 г. са изпитали умора. Освен това 51% твърдят, че са работили повече от четири часа допълнително седмично над планираните часове.
Освен това 65% от CISO (главен служител по сигурността на информацията) заявяват, че способността им да защитават своята организация е компрометирана от огромното работно натоварване, с което се сблъскват, а почти 100% признават, че се нуждаят от допълнителни ресурси.
Според Gartner при тези специалисти има явна липса на баланс между работата и личния живот. Това се дължи главно на факта, че служителите трябва да са постоянно нащрек за възможността от атаки или инциденти в областта на киберсигурността. Прекомерната загриженост за въпроси, свързани с работата, води до това, че служителите изпитват симптоми на прегаряне.
Повтарящите се ръчни задачи като наблюдение на системата, откриване и докладване на инциденти са един от основните фактори, които предизвикват хроничен стрес и изтощение. Самият обем на ръчната работа кара членовете на екипа да губят концентрация.
Съществуват конкретни решения, които трябва да се приложат възможно най-скоро, за да се намалят рисковете и потенциалните последици от прекомерното натоварване на работната сила.
Обучение на крайните потребители
Обучението на служителите помага да се избегнат социално-инженерни атаки, като фишинг и компрометиране на бизнес електронна поща (BEC). С редовно обучение и използване на многофакторна автентикация е възможно да се намали броят на заплахите и последващото натоварване на специалистите по сигурността.
Автоматизация
Петдесет и един процента от CISO вярват, че автоматизирането на повтарящи се, отнемащи време и уморителни ръчни задачи би облекчило част от натиска върху ИТ екипа. То би им помогнало да останат фокусирани върху задачи, които изискват повече концентрация и внимание към детайлите.
Консолидация на технологиите за сигурност
57% от CISO са съгласни, че консолидирането на множество технологии за сигурност в една платформа би намалило напрежението в работата. Не са рядкост случаите, когато предприятията или МСП внедряват разнородни решения за сигурност или когато липсва комуникация между екипите. Разочарованието се увеличава, когато инструментите не са интегрирани, тъй като за изпълнението на една задача може да са необходими ненужни допълнителни стъпки, които да увеличат постоянно нарастващия списък.
WatchGuard предоставя Унифицираната платформа за сигурност, която решава този проблем, като замества с единна платформа разнородния подход към сигурността, който може да доведе до негативни последици за екипите и сигурността. В допълнение към цялостния подход, тази единна платформа насърчава по-висока степен на координация между хората, процесите и технологиите, което осигурява предимствата на по-силна сигурност и подобрена ефективност. Ефективност, която днес зависи не само от консолидирането на решения и процеси, но и от автоматизацията.
Доказано е, че автоматизирането на процесите намалява часовете за работа на персонала, свързани с управлението на мрежовата сигурност, с до 80% в сравнение с традиционните решения за мрежова сигурност. Така че ядрото за автоматизация на WatchGuard, интегрирано в неговата единна платформа, елиминира загубата на време и оптимизира работата на мрежата, като същевременно осигурява най-висока устойчивост на кибератаки. Тези две концепции – консолидирана платформа за сигурност и автоматизация – се превръщат в мощно решение за избягване на прегарянето на вашия ИТ екип и клиенти.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.