Според едно проучване 60% от хората предпочитат незабавните съобщения пред телефонните разговори. Всъщност приложенията за изпращане на съобщения са основен инструмент за комуникация – много хора разчитат на тези услуги, за да поддържат връзка с приятелите, семейството, колегите си, а също и за да взаимодействат с бизнеса.
Това означава, че хората често споделят изключително чувствителна информация за своето здраве, личен живот, работа и взаимоотношения чрез незабавни съобщения. Това също така означава, че ако вашите незабавни съобщения бъдат разкрити, това може да бъде изключително вредно.
И така, какво можете да направите, за да защитите по-добре мигновените си съобщения от кражба или изтичане?
1. Активиране на криптирането от край до край
Хакерите често се опитват да прихващат данни, докато те преминават през интернет – включително вашите незабавни съобщения. Криптирането „от край до край“ използва криптография за криптиране на съобщенията по време на преноса, като гарантира, че те могат да бъдат прочетени само на вашето устройство и на устройството на получателя. Криптирането на съобщенията гарантира, че дори хакерите да успеят да прихванат съобщенията ви, те няма да могат да ги прочетат, защото не могат да ги декриптират.
Криптирането от край до край е налично в популярни приложения за изпращане на съобщения като WhatsApp, iMessage, Signal, Facebook Messenger и Telegram.
2. Настройте съобщенията си да се самоунищожават
Някои приложения, като Facebook и WhatsApp, позволяват автоматично изтриване на съобщенията, след като са били прочетени (малко като Snapchat). Включването на тази функция гарантира, че съобщенията ви изчезват в рамките на определен срок и че не могат да бъдат възстановени от вашето устройство или от това на ваш приятел.
Други приложения, като iMessage на Apple, ви позволяват автоматично изтриване на по-стари разговори, като определите срок в настройката „Запазване на съобщенията“. Всички съобщения, които са по-стари от определения срок, ще бъдат изтрити окончателно.
3. Двойно заключване на приложенията за чат
Телефонът ви е защитен с код за достъп, така че защо не и приложенията ви? WhatsApp, Signal, Telegram и Facebook Messenger ви позволяват да зададете допълнителен код за достъп до приложението. Без код за достъп, без съобщения.
Крадците ще трябва да откраднат телефона ви и два кода за достъп, ако искат да прочетат тайните ви съобщения.
Всички приложения за незабавни съобщения ви позволяват да блокирате потребители, но повечето ви позволяват да контролирате и профила си и това кой може да ви изпраща съобщения. Проверете настройките на профила си, за да видите кой може да ви изпраща съобщения и колко информация споделяте публично (като местоположение, адрес, снимки на профила) и т.н. Колкото по-малко споделяте публично, толкова по-малък е рискът информацията ви да бъде използвана неправомерно от престъпници.
Повечето приложения за изпращане на съобщения предоставят резервни копия, за да сте сигурни, че можете да прочетете съобщенията си и при смяна на устройството. Но ако хакер открадне резервните ви копия, той може да успее да възстанови тайните ви чатове.
Трябва да знаете къде се съхраняват резервните ви копия и дали са криптирани. След това можете да решите къде е най-безопасното място за съхраняването им, далеч от хакери.
Тъй като използваме приложения за незабавни съобщения за всичко, те са златна мина за ценна информация за киберпрестъпниците. Като следвате петте стъпки, описани тук, можете да защитите личните си данни и да предпазите съобщенията си от кражба.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.