През последните две години секторът на здравеопазването е цел номер 1 за хакери, които се опитват да атакуват здравни центрове или дори здравния сектор на цяла държава. Секторът е изправен пред заплахи като рансъмуер, който блокира цялата здравна система, измамни техники като фишинг или пробиви в чувствителни данни.
MSP и здравните центрове трябва да бъдат съгласувани и да действат проактивно, за да се предпазят от тези рискове. Тази стратегия им позволява да постигнат защита на крайните точки и контрол на щетите в случай на кибератака.
Организациите в областта на здравеопазването трябва да дадат приоритет на постоянното обучение по киберсигурност за всички служители. Редовните работни срещи и семинари могат да помогнат на служителите да разпознават фишинг атаки, тактики на социално инженерство и други киберзаплахи. Информираните служители са първата линия на защита срещу потенциални пробиви.
Ограничете достъпа до чувствителна информация само до тези, които се нуждаят от нея, за да изпълняват служебните си функции. Базираният на роли контрол на достъпа (RBAC) помага да се гарантира, че служителите имат достъп само до данни, свързани с техните роли. Редовното преразглеждане и актуализиране на разрешенията за достъп може да помогне за намаляване на рисковете.
Криптирането на чувствителни данни за пациенти, както при пренасяне, така и в покой, е от решаващо значение. Това гарантира, че дори данните да бъдат прихванати или да бъде осъществен достъп до тях без разрешение, те остават нечетливи за неоторизирани потребители.
Използването на остарели персонални компютри, както и на операционни системи и антивирусни програми без инсталирани последни актуализации, представлява сериозен пробив в киберсигурността, от който хакерите могат да се възползват, за да атакуват базата данни. Използването на съвременни устройства и доставчици на управлявани услуги в облака би направило здравните центрове по-устойчиви на този вид заплахи. Центровете за здравни грижи трябва да внедрят усъвършенствано решение, което включва силен слой за превенция, откриване и реагиране на потенциални усъвършенствани заплахи (EDR). Ако им липсва пълна защита в крайната точка, всички други инициативи може да се окажат недостатъчни.
С нарастващото използване на свързани медицински устройства осигуряването на тяхната сигурност е от първостепенно значение. Редовно оценявайте и актуализирайте функциите за сигурност на тези устройства и ги сегментирайте от основната мрежа, за да намалите риска.
Честото създаване на резервни копия на критични данни може да предпази от атаки с рансъмуер и други инциденти, свързани със загуба на данни. Уверете се, че резервните копия се съхраняват сигурно и че процесите на възстановяване се тестват редовно.
MFA добавя допълнително ниво на сигурност, като изисква множество форми на проверка, преди да предостави достъп до чувствителни системи. Това може значително да намали риска от неоторизиран достъп.
Оценявайте практиките за киберсигурност на доставчици от трети страни, които имат достъп до чувствителни данни. Уверете се, че те се придържат към строги стандарти за сигурност и поддържат редовна комуникация по отношение на своите мерки за сигурност.
Обучавайте пациентите относно защитата на личната им информация, като наблягате на значението на използването на сигурни канали за комуникация при споделяне на чувствителни данни. Насърчавайте ги да бъдат бдителни по отношение на здравната си информация.
В сектора на здравеопазването, където залогът е висок, възприемането на проактивен подход към киберсигурността не подлежи на обсъждане. Чрез прилагането на тези най-добри практики здравните организации могат да защитят чувствителните данни на пациентите, да осигурят съответствие с нормативните изисквания и в крайна сметка да запазят доверието в услугите, които предоставят. Непрекъснатият ангажимент към киберсигурността не само защитава пациентите, но и укрепва цялостния интегритет на здравната система.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.