Цифровизацията доведе до революция в публичните процеси като цяло. Подобно на други сектори, публичните органи в целия свят възприеха уеб базиран софтуер и поддръжка, за да повишат ефективността на своите операции.
Въпреки многото ползи, които носи, обаче този преход превръща публичния сектор и в привлекателна цел за киберпрестъпниците. Обемът на данните на трети страни, които се обработват на неговите сървъри, голяма част от които са с висока степен на чувствителност, означава, че вероятността той да пострада от кибератака е по-голяма, отколкото в други сектори. Според неотдавнашен доклад през второто тримесечие на 2023 г. се наблюдава 40% скок на атаките, насочени срещу публични органи. Освен това някои от най-известните киберинциденти, засегнали сектора, са се случили през миналата година. Например атаката срещу публичната болница Clinic de Barcelona през март 2023 г., при която бяха откраднати големи количества чувствителна информация и се наложи да бъдат отложени 150 неспешни операции, 3000 амбулаторни посещения и да бъдат повторени между 400 и 500 кръвни изследвания. При друг голям инцидент миналата година в общинския воден район на Северен Тексас (NTMWD) киберпрестъпниците са откраднали над 33 000 файла, съдържащи информация за клиентите на комунални услуги.
Като се има предвид този скок на заплахите и като се обърне специално внимание на вредите, които могат да бъдат нанесени не само на репутацията на органите от публичния сектор, но и на населението като цяло, е важно тези организации да инвестират в система за киберсигурност, която защитава неприкосновеността на данните на гражданите.
Обществените услуги имат за цел да улеснят всекидневния живот на общностите, в които те функционират. Защитата на неприкосновеността на личния живот и сигурността на данните на гражданите също е важен фактор за постигането на тази цел. Ето някои основни мерки, които публичните органи трябва да прилагат, за да укрепят киберсигурността си:
Като се имат предвид щетите, които една кибератака може да причини не само на самата организация, но и на обществото като цяло, публичният сектор трябва да внедри актуална и усъвършенствана система за киберсигурност, за да защити данните на гражданите. Като прилагат прости, но ефективни протоколи за киберсигурност, публичните органи могат да служат по-добре на своите общности, като същевременно защитават чувствителните данни.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.