Наскоро полицията в Хонконг разби банда, която успява да открадне десетки милиони долари от мъже на средна възраст, търсещи любов. Става дума за дълбоко фалшива любовна измама. Мъжете са били примамвани от красиви, но фалшиви жени, които са били част от престъпна организация, успяла да открадне около 46 млн. долара от стотици самотни жертви от Тайван, Китай, Хонконг, Сингапур и Индия.
Полицейските власти арестували близо тридесет души във връзка с измамните дейности. Престъпната организация е имала оперативен щаб в сграда с площ 4000 кв. м в Хонконг. Екипът от престъпници се е състоял от добре образовани, предимно млади лица с умения в областта на цифровия маркетинг, търговията с криптовалути, изкуствения интелект (ИИ) и видеопродукцията.
Онлайн измамниците са използвали техники на ИИ, за да разработят профили на привлекателни жени, които след това са били използвани за разговори и в крайна сметка за измама на мъже на средна възраст, търсещи интимност. Инструментите на изкуствения интелект позволяват на измамниците да сменят лицата, да променят гласовете и да пресъздават лица с привлекателни характеристики, включително пикантни професии, местонахождения и образование.
Технологията deepfake позволи на измамниците да провеждат видеоразговори в реално време с нищо неподозиращи жертви. Средствата за комуникация в реално време помогнаха на измамниците да спечелят доверието на мишените. И в крайна сметка да ги убедят да прехвърлят пари във фалшиви криптоплатформи. Мислейки, че инвестират в криптовалути. След като прехвърляли средства във фалшивите платформи, жертвите били подготвяни за неприятна изненада, само за да разберат, че не могат да изтеглят парите.
Мъжете не са единствените, които са податливи на подобни романтични измами. Често заможните западни жени търсят любов в чужбина. Само за да разберат, че са били излъгани и че човекът от другата страна просто иска пари и/или гражданство. Съществуват безброй истории за баби, които профукват пенсията по млади и атлетични чуждестранни измамници.
Със сигурност е вярно, че любовта няма възрастова граница. Възможно е добре изглеждаща стюардеса да се влюби в обикновен мъж на средна възраст. Или пък овдовяла жена може да намери нова любов с екзотичен млад и красив мъж от друга държава. Изследването на възможностите е част от човешката природа. Но хората трябва да умеят да забелязват червените флагове, когато ги видят.
Червени флагове, за които да внимавате
Един от първите големи червени флагове, на които трябва да обърнете внимание, е ако новият приятел ви покани да инвестирате. Човек, с когото току-що сте се запознали онлайн, не трябва да дава инвестиционни съвети. Дори ако се срещнете лично или в конферентен разговор.
Разпознаване на манипулирано съдържание
Бандата от Хонконг е успяла да измами стотици мъже с помощта на технологията deepfake, която може да коригира видео, фото и аудио съдържание, за да го направи правдоподобно. Манипулираното съдържание често се отличава с неестествени пози на тялото, лъскав, нереалистичен вид и кожа на лицето, която не съответства на останалата част от тялото. Манипулираното аудио обикновено има плосък глас и фонов шум, който или липсва, или звучи не на място.
Ако забележите любовна измама, не се колебайте да съобщите за нея на властите. Много е вероятно да не сте единствената жертва; други също са измамени.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.