Концепцията за информационното претоварване – да бъдеш затрупан от данни – не е нова. Учените говорят за това как хората могат бързо да бъдат затрупани от твърде много информация в продължение на много години. Исторически това беше в контекста на работата – но проблемът сега засяга почти всеки, който притежава смартфон. В края на краищата, кой не е въздъхнал от досада или не се е чувствал разочарован, когато на телефона му се появи още едно известие? И така, как можете да си върнете контрола?
Приложенията за смартфони са страхотни – но почти всички идват с известия, които се борят за вашето внимание. Очевидно можете да коригирате известията, така че само най-важните да се доставят незабавно – или дори да ги изключите напълно за една нощ. Но друга опция е да изхвърлите приложенията и вместо това да преминете към използване на уебсайтове. Услуги като Facebook и Twitter все още могат да бъдат достъпни чрез уеб браузър на вашия компютър и телефон. Изборът да използвате уебсайтове означава, че вие контролирате кога виждате известия, като незабавно намалявате част от натиска, който чувствате, за да отговорите незабавно.
Имейлът може да доведе до огромна загуба на време и внимание, особено ако се опитвате да управлявате, филтрирате и архивирате входящи съобщения. Но друг начин да се уверите, че оставате господар на входящата си поща, е да проверявате имейла си само веднъж или два пъти всеки ден. Може да се наложи да отделите малко по-голямо време за работа с имейли, но този подход гарантира, че няма да бъдете прекъсвани постоянно от нови съобщения. Можете дори да зададете автоматичен отговор, който уведомява вашите контакти, че може да има кратко забавяне, преди да видите тяхното съобщение.
Вашите социални емисии съдържат някои много важни информации, но и много боклук. Прекарайте известно време в премахване на безполезното съдържание, за да рационализирате своите емисии – и за да се уверите, че известията, които получавате, всъщност представляват интерес. Помислете за прекратяване на следенето на новинарски акаунти, които постоянно пускат истории. Проследяване чрез заглушаване на акаунти, теми и ключови думи, които не ви интересуват. Освен това е много по-малко вероятно да бъдете въвлечени в разговори, които не представляват интерес.
Приложенията за социални медии като Instagram ни държат приковани чрез „харесвания“; в крайна сметка се пристрастяваме да проверяваме колко популярна е последната ни снимка – или тези на хората, на които се възхищаваме/завиждаме. Харесванията, ретуитовете и коментарите са това, което прави социалните медии социални – и ни кара да се връщаме за още. Можете да прекъснете пристрастяването, като скриете харесванията в емисията си в Instagram. Просто докоснете Настройки -> Поверителност -> Публикации и задайте превключвателя „скриване на броя харесвания и прегледи“ на изключен. Все още можете да превъртате през емисията си, но статистиката ще изчезне – и вече сте свободни да се наслаждавате на снимките, без да се разсейвате от статистиките на публикациите.