Индустрията на технологиите за интелигентни домове се разраства през годините и възлиза на десетки милиарди, тъй като все повече семейства се включват в нея, примамени от удобствата, предлагани от интелигентните джаджи. Потребителите, живеещи в интелигентни домове, могат да изпълняват доста елегантни задачи, като например да наблюдават от разстояние собствеността и домашните любимци, да управляват осветлението с помощта на глас или смартфон и дори да позволяват на куриерите да доставят пратките безопасно в гаража или вътре в дома.
Въпреки това, колкото повече интелигентни домашни приспособления се инсталират, толкова по-голям е рискът киберпрестъпниците да се опитат да се възползват от възможни пропуски в тези интелигентни устройства. Има многобройни съобщения за непознати, които разговарят през бебешки монитори, за домове, отключени от хакери, които вероятно се намират на другия край на света, и за киберпсихопати, които без видима причина увеличават температурата на термостатите Google Nest. И така, как да спрем това да се случва в едно домакинство? Ето нашите съвети, за да останете в безопасност.
Поддържането на сигурността на WiFi мрежата е едно от най-добрите неща, които човек може да направи, за да защити дома си от виртуални посегателства. Разделянето на WiFi мрежата е полезно – основната мрежа може да бъде предназначена за смартфоните и лаптопите на домакинството, а мрежата за гости може да поддържа всички смарт устройства. Полезно е също така да се заменят WiFi маршрутизаторите с по-нови модели, да се актуализира фърмуерът на рутерите и да се следи списъкът на клиентите на WiFi мрежата, свързани към домашната WiFi мрежа, за подозрително поведение.
Повечето от историите, които се виждат в основните медии за семейства, тероризирани от хакери, свързани с техните смарт устройства, се основават на хора, които по някакъв начин са разкрили или използвали повторно пароли, които по някакъв начин са се озовали в ръцете на кибертормозителите. За съжаление повечето от тези хора стават жертви просто защото не спазват елементарна хигиена на паролите. Смяната на паролите на всеки три месеца и използването на силни пароли с малки и главни букви, цифри и специални символи е задължително.
Да се може непознат да отвори гаражната ви врата с помощта на интелигентното ви устройство за отваряне на гаражни врати звучи ужасно. Да отключи престъпник интелигентната брава на входната ви врата също звучи ужасно. Ако искате никога да не ставате жертва, е задължително да се уверите, че всички умни джаджи у дома са с най-новия фърмуер. Производителите работят усилено, за да са в крак с най-новите заплахи за киберсигурността, и винаги коригират уязвимостите под формата на актуализации на фърмуера. Възползвайте се от тези усилия и поддържайте фърмуера на тези устройства актуализиран.
Включването на двуфакторно удостоверяване е силно препоръчително, когато се предлага от производителите на иновативна домашна техника. Тя осигурява втори слой на сигурност, който не е съвършен, но е по-добър от това просто да се надявате, че никой хакер не знае паролата ви. През годините е имало толкова много случаи на нарушаване на сигурността на данните, че наличието на 2FA се оказва истинска благословия за собствениците на интелигентни домашни технологии. Нито един средностатистически престъпник не би стигнал до такива големи усилия, като например да хакне SIM карта, за да си играе с интелигентния термостат или с устройството за отваряне на гаражни врати.
Вероятно най-ефективният начин да сте на върха на киберсигурността в дома си е да имате инсталиран антивирусен софтуер от висок клас на всяко интелигентно устройство, което го позволява. Хакерите няма да могат да се възползват от открадната парола, просто защото не биха могли да я откраднат от добре защитен смартфон. Освен това лошите няма да могат да се възползват от експлойти, тъй като вашето качествено антивирусно софтуерно решение вероятно ще бъде снабдено с възможност за откриване на приложения на трети страни, които очакват актуализации, и ще може да направи тези кръпки и актуализации вместо вас.
Удобството да разполагате с иновативни технологии, които улесняват живота ви, понякога си има цена. И цената не е само закупуването на тези често прескъпи домашни джаджи или абонаментите, които идват с някои от тях. Цената, която плащате, е и за вашата поверителност и сигурност. Интелигентните устройства събират много данни и често са пълни с уязвимости, готови да бъдат използвани от хакери. Въпреки това шансовете ви да станете жертва намаляват неимоверно, ако останете бдителни и поддържате добра хигиена на киберсигурността.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.