Когато става въпрос за безплатни приложения и уебсайтове, повечето от тези услуги разчитат на събирането и продажбата на лични данни. Google и Facebook са добре известни с това, че създават подробни профили на всеки, който някога е използвал техните услуги, като използват тази информация за продажба на целеви реклами.

Генеративните системи за изкуствен интелект като ChatGPT са много подобни – те събират колкото се може повече данни, за да подобрят точността и ефективността на алгоритмите си. И така, тъй като инструментите за генериращ изкуствен интелект като ChatGPT стават част от ежедневието ни, как можете да запазите поверителността си?

Как можете да запазите поверителността си, докато използвате ChatGPT и генеративен AI?

Бъдете наясно какво давате

За съжаление условията на повечето онлайн услуги обикновено са изключително сложни и трудни за разбиране – често умишлено. Ако не прочетете тези документи обаче, никога няма да разберете какво предавате – или как платформата ще използва данните ви в бъдеще.

В случая с ChatGPT всяка информация, която въвеждате в подкана за чат, ще бъде съхранявана и анализирана, за да помогне за по-нататъшното подобряване на услугата. Вероятно можете да предположите, че всяка генеративна платформа за изкуствен интелект ще направи същото. Затова трябва да сте много внимателни при споделянето на чувствителна лична информация с тези системи.

Всичко е уязвимо онлайн

Както показа неотдавнашното нарушение на сигурността на данните в Полицейската служба на Северна Ирландия, дори най-сигурните и чувствителни ИТ системи могат да бъдат нарушени. Въпреки че доставчиците на ИО инвестират време и средства в защита на своите системи, винаги ще съществува риск те също да бъдат обект на хакери. А ако престъпниците успеят да проникнат в генеративната платформа за ИИ, те могат да откраднат и вашата чувствителна лична информация.

Отново трябва да сте много съзнателни и внимателни по отношение на информацията, която споделяте с генеративните системи за ИИ – и какво може да се случи, ако тази информация изтече или бъде открадната.

Регулирайте настройките си за поверителност

Не всеки инструмент за генеративен ИИ предлага настройки за поверителност, но трябва да използвате тези, които ги предлагат. Както Google, така и Microsoft очакват в бъдеще изкуственият интелект да бъде неразделна част от техните услуги, затова инструментите за поверителност за техните услуги с изкуствен интелект са включени в контролите за останалата част от профила ви.

Това означава, че можете да изберете например данните, споделени с Google Bard, да бъдат автоматично изтривани периодично. По подобен начин Microsoft ви позволява да прегледате историята си на търсене и да изтриете всичко (или всичко), което вече не искате да споделяте.

С помощта на иконата за кошче в долната част на прозореца ChatGPT можете незабавно да изтриете съдържанието на вашия чат, когато приключите. Можете също така да изберете да предотвратите съхраняването на каквито и да било ваши входове в настройката Контрол на данните. Очевидно OpenAI не ви препоръчва да деактивирате тази настройка – но това е единственият начин да запазите пълен контрол върху данните си.

Както винаги, най-добрият начин да защитите личните си данни е да бъдете нащрек – каква информация споделяте и как може да я използва генеративната система за изкуствен интелект в бъдеще. Ако имате някакви опасения, вероятно е най-добре да не използвате системата, докато не се уверите, че сте в безопасност.

 

 

Източник: Panda Media Center

Подобни публикации

Поглед към Green Transition Forum 5.0

Киберсигурността не е просто техническа дисциплина или изпълнение н...

DuckDuckGo разширява защитата срещу онлайн измами

DuckDuckGo, известен с фокуса си върху поверителността, разширява в...
20 юни 2025

Viasat е поредната жертва на китайската APT гру...

Американската компания за сателитни комуникации Viasat стана обект ...
20 юни 2025

Play ransomware удари Krispy Kreme: над 160 000...

Американската верига за понички и кафе Krispy Kreme потвърди, че пр...
20 юни 2025

Извършител от бандата Ryuk e екстрадиран в САЩ

33-годишен украински гражданин, сочен за член на зловещата рансъмуе...
20 юни 2025

Израел унищожи над 90 милиона долара в криптова...

Хакерската група „Predatory Sparrow“, известна с произраелската си ...
20 юни 2025

BlueNoroff използва дийпфейк видеа в Zoom

Изследователи от Huntress разкриха нова кампания на севернокорейска...
19 юни 2025

Microsoft затяга сигурността в Microsoft 365

Microsoft обяви важни промени в сигурностните настройки по подразби...
Бъдете социални
Още по темата
31/05/2025

Кражбата на самоличност се ...

Карлос Арнал Кражбата на самоличност вече...
12/05/2025

Bluetooth 6.1 въвежда нови ...

Bluetooth Special Interest Group (SIG) обяви...
04/05/2025

TikTok глобен с над 530 мил...

Ирландската комисия за защита на данните...
Последно добавени
20/06/2025

Поглед към Green Transition...

Киберсигурността не е просто техническа дисциплина...
20/06/2025

DuckDuckGo разширява защита...

DuckDuckGo, известен с фокуса си върху...
20/06/2025

Viasat е поредната жертва н...

Американската компания за сателитни комуникации Viasat...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!