Законодателите от Европейския съюз (ЕС) продължават да настояват за планове за сканиране на лични съобщения с цел пресичане на престъпната дейност. Този нов закон за контрол има за цел да попречи на престъпниците да разпространяват материали за сексуално насилие над деца (CSAM) чрез каналите за частни съобщения. Тези канали включват iMessage, Signal, Telegram и WhatsApp.
Никой не би оспорил, че спирането на CSAM е лоша идея. За да може обаче законът за контрол на чатовете да работи, правителствените агенции на ЕС ще трябва да сканират всички съобщения, изпращани и получавани от техните граждани. Дори и тези, които не са заподозрени в извършване на престъпление.
Още по-лошото е, че законът ще изисква от доставчиците на услуги да заобикалят криптирането на съобщенията, за да разрешат достъпа. Криптирането на съобщенията е важна защита на личните данни, която гарантира, че само изпращачът и получателят могат да прочетат съобщението. То предотвратява престъпното прихващане на чувствително съдържание на чата.
Отслабването на криптирането по какъвто и да е начин ще увеличи риска невинни хора да станат жертва на измамници и престъпници.
Когато новият закон беше предложен за първи път, няколко групи за защита на гражданските свободи се обявиха против него. Групи като Фондацията за интернет свобода, Mozilla и Центъра за демокрация и технологии твърдяха, че сканирането на съобщенията не само компрометира сигурността. Но също така третира всеки гражданин като потенциален заподозрян.
Тези призиви бяха подхванати от самия Комитет за граждански свободи на ЕС. Комитетът гласува да изключи масовото сканиране на криптирани съобщения от предложения закон. Въпреки това, тъй като законопроектът отново се приближава до Парламента, изглежда, че формулировката може да се промени. Но принципът остава същият. ЕС все още ще изисква от доставчиците на услуги да компрометират алгоритмите за криптиране. Това ще позволи сканирането на съобщенията като част от рутинната процедура за „модериране на качването“.
Много членове на ЕП вече подписаха отворено писмо срещу закона. Те твърдят, че модерирането на чата не само отслабва киберсигурността, но и ще действа като „проект за авторитарни държави“, предоставяйки на правителствата оправдание – и средство – да идентифицират, блокират и потенциално преследват всяко съдържание, с което не са съгласни.
В резултат на разногласията законопроектът беше отложен в Парламента, въпреки че се очаква да бъде одобрен на 13 декември 2024 г. След последния преглед само две държави от ЕС продължават да се противопоставят на законодателството – Полша и Германия. Оттогава всички останали държави членки се присъединиха към него, като решиха да подкрепят този закон, нарушаващ неприкосновеността на личния живот. Това означава, че е изключително вероятно този нов закон да бъде приет в целия ЕС, като засегне гражданите и всички, които общуват с тях, независимо къде се намират по света.
За повече подробности относно това как законът може да засегне спазващите закона граждани като вас и как да се противопоставите на това посегателство срещу неприкосновеността на личния живот, посетете www.chatcontrol.eu.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.