Някои геймъри се справят наистина добре в живота, професионалните геймъри понякога печелят милиони. Не всички играчи на видеоигри обаче са богати влиятелни личности. Много често обикновените геймъри дори не могат да си позволят да закупят играта, която искат да играят. Без пари в джоба, силното желание за безплатен достъп до видеоигра често води търсачите на силни усещания до сенчести торент и други уебсайтове, които предлагат пиратски копия на видеоигри или пукнатини, които могат да активират желаната от тях игра безплатно.

Няма обаче такова нещо като безплатен обяд. Тези пиратски игри, открити на ненадеждни уебсайтове, често са заразени с различни видове зловреден софтуер. Един от тях е наскоро откритият Crackonosh – злонамерен код, който използва високопроизводителни персонални компютри на геймърите, за да копае тихо за криптовалути. Някои може да твърдят, че няма да имат нищо против инсталирането на компютъра им на такъв софтуер в замяна на безплатната игра. И все пак, геймърите трябва да имат предвид, че той не е безплатен – зловредният софтуер за криптоджекинг ще доведе до скок в сметката за електричество и прекалената употреба на хардуер ще изхаби компонентите по-бързо. В допълнение, производителността на засегнатата система ще намалее, тъй като скъпите хардуерни компоненти ще бъдат заети с копаене, вместо да осигуряват безпроблемно игрално изживяване. Така че геймърите в крайна сметка плащат за играта  – плащат на хакерите, а не на издателите.

Би Би Си съобщи, че престъпниците зад Crackonosh вече са спечелили милиони долари под формата на криптовалута Monero. Игрите, заразени със злонамерени кодове, включват пиратските версии на изключително популярни видео заглавия като GTA, The Sims, Pro Evolution Soccer и NBA 2K. Някои казват, че произходът на атаката на Crackonosh идва от хакери, разположени в Европа.

Crackonosh е открит в системите на стотици хиляди потребители от цял ​​свят. Това, което прави ситуацията още по-лоша, е, че това не е единственият злонамерен софтуер за криптокопане там. Криптоджакингът е проблем от години и геймърите изглеждат перфектни домакини.

Защо хакерите се насочват към геймърите с добив на зловреден софтуер?

Видео геймърите винаги се стремят да използват най-новото и най-доброто в хардуерната индустрия за PC ентусиасти. В резултат на това игралните машини често са оборудвани с най-модерния потребителски хардуер за компютър. За съжаление, с устройства с толкова мощни, тихи злонамерени кодове като Crackonosh понякога могат да работят тихо и неоткрито, докато потребителите на игри се наслаждават на злонамерената „безплатна програма“, изтеглена от торент уебсайт.

Геймърите вече имат достатъчно проблеми – безсъние, проблеми със зрението, съмнителни диети и др. Злокачественият софтуер за криптоджакинг вече може лесно да бъде добавен  към списъка. Най-добрият начин да не станете жертва е да избегнете изтеглянето на пиратски софтуер. Ако не сте сигурни дали нещо е пиратско, но забелязвате, че машината ви е станала по-бавна или се срива, шансовете несъзнателно да копаете крипто за хакер са големи. Най-добрият начин за справяне с подобни проблеми и избягване на това да станете жертва на първо място е да имате инсталиран антивирусен софтуер от висок клас на вашата машина – надеждни антивирусни софтуерни решения автоматично стартират диагностика във фонов режим, като поддържат свързаното ви устройство защитено.

Източник: Panda Media Center

Подобни публикации

22 януари 2025

Продуктите за сграден контрол на ABB са засегна...

Изследовател твърди, че е открил над 1000 уязвимости в продукти, пр...
22 януари 2025

Над 380 000 долара са изплатени през първия ден...

Инициативата Zero Day Initiative (ZDI) на Trend Micro обяви резулта...
22 януари 2025

Бомбени заплахи в училища от цяла България

Десетки училища в цялата страна получихабомбени заплахи.. По първон...
22 януари 2025

Хиперволуметричните DDoS атаки зачестяват

Най-голямата до момента разпределена атака за отказ на услуга (DDoS...
22 януари 2025

Тръмп уволнява Съвета за киберсигурност

В писмо, изпратено днес, изпълняващият длъжността секретар на Минис...
22 януари 2025

Ботнетът Murdoc, вариант на Mirai, експлоатира ...

Изследователи в областта на киберсигурността предупредиха за нова ш...
22 януари 2025

13 000 рутера MikroTik от цял свят са превзети ...

Глобална мрежа от около 13 000 отвлечени маршрутизатора Mikrotik е ...
21 януари 2025

ИИ в киберсигурността: 20 години иновации

Изкуственият интелект се превърна в ключов фактор в много сектори, ...
21 януари 2025

Злоупотреба с услугите на Microsoft за първонач...

Наблюдавани са две отделни заплахи, които злоупотребяват с услугите...
Бъдете социални
Още по темата
22/01/2025

13 000 рутера MikroTik от ц...

Глобална мрежа от около 13 000...
15/01/2025

Хакери измамиха 100 служите...

Службата на финансовия контрольор в Масачузетс...
06/01/2025

Фалшивите CAPTCHA атаки нар...

Експерти по сигурността предупреждават, че през...
Последно добавени
22/01/2025

Продуктите за сграден контр...

Изследовател твърди, че е открил над...
22/01/2025

Над 380 000 долара са изпла...

Инициативата Zero Day Initiative (ZDI) на...
22/01/2025

Бомбени заплахи в училища о...

Десетки училища в цялата страна получихабомбени...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!