Миналата седмица Nvidia се превърна в най-скъпата компания в света, макар и за кратко, но манията за генериращ изкуствен интелект, която подхранва продажбите на нейните чипове от висок клас, не дава признаци на край.
Производителят на чипове достигна до първото място, като прескочи Microsoft само няколко седмици след като изпревари Apple, за да си осигури второто място. Цената на акциите на Nvidia се повиши през последните 18 месеца – през януари 2023 г. тя беше по-малко от 15 долара, а в момента е 135 долара, което прави компанията на стойност 3,34 трилиона долара.
Компанията успешно се възкачи на вълната на генеративния изкуствен интелект, която заля технологичната индустрия през този период, тъй като осигурява основните градивни елементи, необходими на всяка компания, занимаваща се с изкуствен интелект – изключително мощните графични процесори, от които се нуждаят, за да създават и управляват модели на изкуствен интелект.
Във всяка златна треска най-много пари печелят продавачите на кирките и лопатите, а в треската на ИИ еквивалентът са високопроизводителните чипове и инфраструктурата около тях, осигурени от Nvidia.
По време на последния си разговор за приходите Nvidia даде известна представа за мащаба на инвестициите, които големите технологични компании правят в обучението и работата на големи езикови модели (LLM).
Големите играчи в областта на изкуствения интелект – от OpenAI и Anthropic до DeepMind и Meta – всички те използват Nvidia. Разширяването на клъстера за обучение на ИИ на Tesla например включва 35 000 графични процесора H100, докато Meta обучава Llama 3, най-новия си LLM, на клъстер от 24 000 графични процесора H100.
Въпреки че цените на тези графични процесори варират, те лесно могат да достигнат десетки хиляди долара всеки, което до голяма степен обяснява защо акциите на Nvidia са толкова високи.
Nvidia заяви, че клъстери като тези, изградени от Meta и Tesla, са примери за това, което тя описва като „фабрики за изкуствен интелект“, центрове за данни от следващо поколение, „където данните влизат, а интелектът излиза“.
През първото тримесечие на финансовата си година Nvidia разкри, че работи с над 100 клиенти, които изграждат фабрики за изкуствен интелект, вариращи по размер от стотици до десетки хиляди графични процесори, а някои дори достигат 100 000 графични процесора.
Но това, което може би подхранва непрекъснатия ръст в цената на акциите на Nvidia, е убеждението, че въздействието на ИИ едва сега започва.
Голяма част от разходите за ИИ в момента са ограничени до самите хиперскалатори и технологични компании, но на хоризонта има и други големи пазари.
Предприятията ще искат да започнат да изграждат възможности за ИИ, за да се възползват от собствените си огромни (и често пренебрегвани) хранилища на корпоративни данни. Nvidia предвижда и възход на „суверенния ИИ“, при който държавите започват да изграждат свои собствени вътрешни предложения за ИИ, базирани на собствената им инфраструктура и данни.
Компанията за чипове очаква само суверенният изкуствен интелект да се превърне в бизнес с висока едноцифрена стойност от един милиард долара през тази година – и някои големи играчи в индустрията вече печелят от тази идея.
По-рано тази година главният технически директор и председател на Oracle Лари Елисън заяви, че очаква през следващите години широко разпространение на националните суверенни облачни конфигурации, тъй като правителствата ускоряват усилията си да запазят данните в страната.
Освен това графичните процесори продължават да стават все по-мощни, което допълнително засилва апетита на предприятията и съответно успеха на Nvidia. Първата система H200 вече е доставена на OpenAI и захранва техните демонстрации на GPT-4o, например.
H200 почти удвоява производителността на изводите на H100. След това идва графичната архитектура Blackwell, която ще повиши още повече производителността на изкуствения интелект.
Архитектурата Blackwell GPU трябва да предлага четири пъти по-бързо обучение и 30 пъти по-бърз извод в сравнение с H100 – и генеративен ИИ в реално време върху големи езикови модели с трилиони параметри, казват от компанията.
Главният изпълнителен директор на Nvidia Дженсън Хуанг заяви, че търсенето на H200 и Blackwell „изпреварва значително“ предлагането и че очаква търсенето да надхвърли предлагането и през следващата година.
„Търсенето на графични процесори във всички центрове за данни е невероятно. Всъщност ние се състезаваме“, каза Хуанг пред инвеститорите по време на последния разговор за приходите на фирмата.
В някои отношения възходът на Nvidia напомня възхода на мрежовия гигант Cisco в годините на дотком бума (който включваше и прескачане на Microsoft).
Възходът на Nvidia е свързан с възхода на изкуствения интелект, точно както възходът на Cisco беше свързан с вълнението около възхода на интернет. И тъй като вълнението продължава, малко технологични компании ще искат да го пропуснат, което означава, че силното търсене на графични процесори вероятно ще продължи.
Но Хуанг заяви по време на разговора, че предстои по-дълбока промяна, като добави, че изкуственият интелект преработва начина, по който работят компютрите.
„Компютърът вече не е компютър, управляван само от инструкции“, каза той. „Той е компютър, който разбира намеренията. Разбира се, той разбира начина, по който взаимодействаме с него, но също така разбира нашето значение, какво искаме да направим. И той има способността да разсъждава, да прави изводи итеративно, за да обработи даден план и да се върне с решение“, каза той.
„И така, това ще промени компютърните системи по целия свят.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.