В днешната цифрова ера, в която взаимосвързаността е норма, рутерите действат като пазители на бизнес информация. Тези устройства, които понякога могат да бъдат подценявани, контролират трафика на данни между нашите устройства и глобалната мрежа. Неотдавнашни събития обаче разкриха уязвимости, които могат да засегнат голям брой маршрутизатори, което поражда опасения относно защитата на чувствителната информация, обработвана от предприятията.
През февруари тази година изследователи откриха уязвимост, засягаща софтуера wpa_supplicant – програма с отворен код, която прилага механизми за защита на Wi-Fi мрежи, като например WPA (Wi-Fi Protected Access). Този недостатък позволява на хакерите да създават фалшиви Wi-Fi мрежи, които имитират оригиналната мрежа и автоматично свързват потребителите без тяхно знание. След като се свържат, хакерите могат да прихванат трафика на данни и да получат достъп до чувствителна информация, да заразят мрежата със злонамерен софтуер или рансъмуер, да компрометират имейли или да извършат кражба на удостоверения. Въпреки че тази уязвимост е докладвана на доставчика и е отстранена, по-старите устройства все още могат да бъдат податливи на такива атаки.
Рутерите са претърпели забележителна еволюция с течение на времето, включвайки все по-усъвършенствани функции. Въпреки това, въпреки че са незаменимо устройство за правилното функциониране на бизнес мрежите, те понякога страдат от пълзящо остаряване, тъй като са склонни да бъдат забравени веднага след като са били конфигурирани. Това създава сериозни рискове за предприятията, тъй като те могат да станат уязвими поради:
Мрежите, в които липсват адекватни мерки за сигурност, са лесна плячка за атаки и прониквания. Поддържането на мрежите в актуално състояние с най-новите решения за сигурност значително намалява тяхната привлекателност за хакерите. Киберпрестъпниците избират лесни мишени, а неподправените, остарели рутери превръщат организациите в такива.
Сигурният, постоянен и активен мониторинг е от съществено значение за поддържането на функционирането на Wi-Fi мрежите. Това прави възможно откриването и предотвратяването на мрежови проблеми, понижено качество на услугата и потенциални уязвимости. В тази връзка идеалното Wi-Fi решение трябва да осигурява цялостна видимост на мрежата и да автоматизира процеса на откриване и поправяне, за да гарантира, че мрежата е винаги защитена от най-новите заплахи. По този начин се укрепва позицията за сигурност на организациите срещу безжичните заплахи.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.