Финансово мотивираната група, проследена като Scattered Spider, е наблюдавана да се опитва да използва драйвери за Ethernet диагностика на Intel в атака BYOVD (Bring Your Own Vulnerable Driver), за да избегне откриване от продуктите за сигурност EDR (Endpoint Detection and Response).
Техниката BYOVD включва извършители, които използват драйвер в режим на kernel, за който е известно, че е уязвим към експлойти, като част от атаките си, за да получат по-високи привилегии в Windows.
Тъй като драйверите на устройства имат достъп до ядрото на операционната система, използването на недостатък в тях позволява на хакерите да изпълняват код с най-високите привилегии в Windows.
Crowdstrike видя тази нова тактика веднага след публикуването на предишния доклад на фирмата за киберразузнаване за Scattered Spider в началото на миналия месец.
Според последния доклад на Crowdstrike хакерите са се опитали да използват метода BYOVD, за да заобиколят Microsoft Defender for Endpoint, Palo Alto Networks Cortex XDR и SentinelOne.
CrowdStrike съобщава, че е забелязано, че Scattered Spider се опитва да използва CVE-2015-2291 – уязвимост с висока степен на опасност в драйвера за диагностика на Intel Ethernet, която позволява на атакуващия да изпълни произволен код с привилегии на kernel, като използва специално създадени повиквания.
Въпреки че тази уязвимост е отстранена през 2015г., чрез инсталиране на по-стара, все още уязвима версия на компрометираните устройства, хакерите могат да се възползват от недостатъка, независимо от актуализациите, които жертвата е приложила към системата.
Драйверът, използван от Scattered Spider, е малък 64-битов kernel драйвер с 35 функции, подписан с различни сертификати, откраднати от органи за подписване като NVIDIA и Global Software LLC, така че Windows не го блокира.
Бандитите използват тези драйвери, за да деактивират продуктите за защита на крайни точки и да ограничат възможностите за видимост и превенция, като подготвят почвата за следващите фази на своята работа в целевите мрежи.
При стартиране драйверът декриптира твърдо кодиран низ от целеви продукти за сигурност и поправя целевите драйвери с твърдо кодирани отмествания.
Въведената рутинна програма за зловреден софтуер гарантира, че драйверите на софтуера за сигурност все още изглеждат нормално функциониращи, въпреки че вече не защитават компютъра.
Crowdstrike твърди, че „Scattered Spider“ има много тесен и специфичен обхват на насочване, но предупреждава, че никоя организация не може да си позволи да пренебрегне възможността за BYOVD атаки.
Неотдавна съобщихме за други високопоставени групи, като бандата BlackByte ransomware и севернокорейската хакерска група Lazarus, които използват BYOVD атаки, за да захранват своите прониквания с повишени привилегии в Windows.
През 2021 г. Microsoft се опита да отстрани този известен проблем със сигурността на Windows, като въведе списък с блокове.
Проблемът обаче не беше решен решително, тъй като Windows не блокира тези драйвери по подразбиране, освен ако не използвате Windows 11 2022 и по-нов, който излезе през септември 2022г.
Още по-лошо, както съобщи ArsTechnica през октомври, Microsoft актуализира списъка за блокиране на драйвери само при всяко голямо издание на Windows, което оставя устройствата уязвими за този вид атаки. Оттогава Microsoft пусна актуализации, които поправят този обслужващ канал, за да актуализира правилно списъка с блокирани драйвери.
Microsoft препоръчва на потребителите на Windows да активират списъка за блокиране на драйвери, за да се предпазят от тези BYOVD атаки. Тази статия за поддръжка предоставя информация за активиране на блоксписъка с помощта на функцията Windows Memory Integrity или Windows Defender Application Control (WDAC).
За съжаление включването на функцията Memory Integrity на устройства, които може да нямат по-нови драйвери, може да се окаже трудно.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.