Обикновено, когато пишем за изкуствен интелект (ИИ) тук, става въпрос за нов продукт или услуга. Но ИИ може да се използва за почти всяка дейност, включително за промяна на света – или в този случай за разбиране на това кой променя света.
От 2008г. насам Европейският съюз изпълнява програма, наречена „Обновена социална програма“. Инициативата има за цел да подобри живота на гражданите на ЕС чрез широк спектър от проекти.
Тези проекти обхващат широк спектър от приложения – от обществените библиотеки през безплатното образование до движенията за правата на работниците. Тези социални услуги обикновено функционират на местно равнище и са внимателно насочени към задоволяване на нуждите на малките общности.
Но тъй като тези проекти могат да бъдат доста малки и не се управляват централизирано, е изключително трудно да се следи за тях. А ако не знаете къде или какви са тези социални услуги, е почти невъзможно да оцените доколко успешно те постигат целта си да подобрят живота.
За да се опитат да отговорят на тези въпроси, изследователи от три европейски университета са разработили нова система за изкуствен интелект. Техният инструмент претърсва интернет и анализира милиони уебсайтове, за да открие препратки към проекти за социални иновации. Когато бъде открит потенциален проект, той се категоризира и оценява, преди да бъде добавен в централна база данни, наречена Европейска база данни за социални иновации (ESID).
Новият робот с изкуствен интелект също е изключително успешен. Той вече е идентифицирал и регистрирал 11 456 социални проекта в цяла Европа. Това е особено впечатляващо, тъй като в миналото подобни усилия са откривали само между 500 и 1000 сайта.
Можеше ли този проект да бъде завършен от хора? И да, и не. При наличието на безкрайно количество време и ресурси един изключително голям екип би могъл да изгради база данни с подобен размер. Но те щяха да трябва да обработят десетки милиони уебстраници, за да намерят правилната информация.
От друга страна, системите с изкуствен интелект са създадени, за да обработват бързо и ефективно огромни масиви от данни. Компютърната система е много по-бърза от човека за този вид упражнения за обработка на данни. Така че използването на изкуствения интелект за създаването на ESID е напълно логично.
След като ESID е създаден и работи, уеб обхождащата програма с изкуствен интелект вече е изпълнила задачата си. Той може да бъде използван отново в бъдеще за търсене на още неизвестни проекти или за проверка дали информацията, която се съхранява в момента, е все още точна. Но реалността е, че алгоритъмът (в сегашния си вид) вече е излишен.
Въпреки това базата данни ESID, която той успя да изгради, ще бъде безценна за проектантите и изследователите, които искат да подобрят допълнително проектите за социални иновации в Европа. Това показва, че ИИ може да се използва за подобряване на живота, както и за подобряване на корпоративните печалби.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.