В днешния пейзаж на заплахи за компаниите е от съществено значение да имат добра стратегия за киберсигурност, която да е подкрепена от застраховка за кибернетична отговорност.
По данни на IBM средната цена на нарушение на сигурността на данните в световен мащаб достига 4,45 млн. долара. Проучване от 2022 г. обаче подчертава, че само 19% от компаниите заявяват, че застраховката им покрива повече от шестстотин хиляди долара.
Въпреки привлекателността си както за застрахователите, така и за клиентите, тези цифри показват предизвикателствата, пред които е изправена индустрията на киберзастраховането. Въпреки това ползите, които тя предоставя, очевидно надхвърлят финансовата защита, тъй като застраховката може да действа като полезен съюзник за предприятията в случай на кибератака. Ескалацията на атаките по веригата за доставки и „watering hole“ например направи киберзастрахователното покритие на трети страни от съществено значение за всяка компания и MSP които искат да запазят добри отношения с клиентите и доставчиците си при нарушаване на сигурността на данните. Но също така е вярно, че разбирането на това как работи застраховката, какво защитава и какво не, може да бъде объркващо. Застраховането се е превърнало в сложна задача, тъй като е трудно да се определи количествено киберрискът в точни термини, което означава, че застрахователите вече изискват спазването на строги критерии за киберсигурност, за да намалят собствената си отговорност.
Киберзастраховката е полица, която осигурява определено покритие за потенциалните последици, както репутационни, така и финансови, от прекъсване на дейността в резултат на последиците от кибератака.
Разбирането на киберзастраховката в настоящия контекст обаче може да бъде сложно. За да го разберете по най-добрия възможен начин, първо трябва да разберете различните съществуващи възможности за покритие.
За MSP притежаването на киберзастрахователна полица е от решаващо значение, тъй като те имат достъп до поверителни данни на клиенти, които трябва да опазват. Предприятията, които избират киберзастраховка, извличат следните ползи:
1- Управление на репутацията:
Кибератаката може да навреди на репутацията на компанията, както и да подкопае доверието на клиентите и да окаже отрицателно въздействие върху новите бизнес възможности. Киберзастрахователните полици често включват услуги за управление на репутацията, които помагат за намаляване на нефинансовите въздействия и служат като подкрепа за връзките с обществеността на засегнатата компания чрез минимизиране на щетите и възстановяване на репутацията на компанията.
2 – Правна подкрепа:
Тази услуга за подкрепа може да помогне на фирмите да разберат регулаторните задължения, като например изискванията за уведомяване за нарушаване на сигурността на данните, и да съдейства за разработването на ефективна стратегия за реагиране на глоби или други правни проблеми.
3 – Подкрепа за непрекъснатост на дейността:
Много политики включват помощ при разработването на план за непрекъснатост на дейността в случай на нарушение на сигурността. Това включва преминаване към резервни системи за възстановяване на данни, както и възстановяване на данни и системи и възобновяване на нормалната работа.
4- Разходи за съдебно разследване и гражданска отговорност:
Този вид полица може да покрие обезщетения на трети лица, засегнати от пробив в сигурността, както и съдебни разходи, като същевременно покрива разходите за наемане на експерти за разследване на инцидента.
5 – Обучение на служителите:
Киберзастрахователните полици често включват и достъп до програми за обучение, които да помогнат на служителите да разберат рисковете, свързани с киберзаплахите, както и да предоставят инструкции как да ги предотвратят, като се стремят да намалят риска от кибератака.
Разбирането на изискванията за киберзастраховка може да бъде сложно. Нуждите често варират значително в зависимост от размера, вида на компанията, индустрията и нивото на риска, свързан с нейната инфраструктура. Ето някои от основните условия, които трябва да се вземат предвид при сключване на киберзастраховка:
За да избегнат объркване, малките и средните предприятия могат да разчитат на MSP да ги консултират за подходящото застрахователно покритие за техния бизнес и да предоставят насоки как да спазват изискванията на застрахователите при кандидатстване за полица.
Калвин Енген, главен технически директор на партньора на WatchGuard F12.net, обяснява ситуацията: „Виждаме, че за малките и средните предприятия е по-трудно да получат киберзастраховка. Клиентите се питат защо и търсят доверени съветници, които да им помогнат да разберат какво трябва да направят. Въвеждането на повече механизми за контрол и решения е от ключово значение за получаването на подходящо ниво на киберзастраховка. Предимството ни е, че вече говорим за тези видове решения, така че малките и средните предприятия ни имат предвид, когато се нуждаят от тези услуги.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.