Киберзастраховката се очертава като допълнение, което осигурява още едно ниво на защита на процедурите за киберсигурност. Тъй като търсенето на покритие се увеличава, то бързо се превръща в една от основните грижи на MSP и ИТ ръководителите от всички видове предприятия.
Според скорошни проучвания в края на 2022 г. пазарът на киберзастраховки е на стойност между 11 и 13 милиарда долара, а същите доклади сочат, че до 2030 г. той ще продължи да расте с 19%. В светлината на тази тенденция експертите се събраха на нашия уебинар „Застраховане на вашето цифрово бъдеще – разбиране на изискванията за киберзастраховане“, за да обсъдят значението на киберзастраховането, да анализират обхвата на наличните покрития, да предложат как MSP могат да намерят подходящата опция за своите клиенти и да помогнат на ИТ мениджърите да изберат полицата, която най-добре подхожда на техния бизнес.
Както и при другите категории застраховки, съществуват различни видове полици, които покриват разходите и отговорностите при намаляване на щетите, причинени от кибератака. Важно е да познавате гамата от предлагани продукти и да правите разлика между тях, за да намерите правилната полица. Двата най-често срещани вида покритие са изброени по-долу:
Съществуват и други ключови понятия, които ни помагат да разберем как работи киберзастраховката, включително следните:
Колкото по-всеобхватно е покритието, толкова по-добра ще бъде реакцията, когато става въпрос за смекчаване на атаката. Това означава, че както MSP, така и ИТ мениджърите трябва да са наясно с важността на наличието на полица, която покрива всички възможни случаи, за да помогне на компанията да се възстанови след щети от кибератака.
Като се има предвид настоящото търсене на киберзастраховки и значителните последици, които кибератаките имат за предприятията, всеки, който се интересува от сключване на полица, подлежи на изчерпателни процедури за подбор от страна на застрахователите.
Съвременна среда за киберсигурност:
По-голямата защита се изразява в по-нисък риск и увеличава шансовете за одобрение на полицата. Внедряването на най-новите мерки за киберсигурност, например решения за защита на крайни точки, като технологични решения EDR или EPDR, както и защита на самоличността с многофакторна автентикация или MFA, са практични, а при някои застрахователни компании са от съществено значение за одобрението на полицата, за да се защити достъпът до системите на компанията.
Редовно архивиране:
Организация, която мисли за сигурността на съхраняваните от нея данни, намалява риска, както и разходите на застрахователите след кибератака.
Екип за киберсигурност:
Наличието на специализиран персонал по ИТ сигурност, вътрешен или възложен на външен изпълнител, който да прилага подходящи мерки, е друго изискване, на което компаниите трябва да отговарят при кандидатстване за полица.
Съответствие с нормативните изисквания:
За одобрението на застрахователната полица е необходимо и да се следи за актуалните регионални и международни разпоредби за защита на данните.
Всяко предприятие, кандидатстващо за киберзастраховка, трябва да представи документ, отговарящ на редица въпроси, свързани с неговите мерки за сигурност. Освен това застрахователят може да поиска допълнителна информация, за да получи по-цялостна представа за нуждите на заявителя и да потвърди дали дружеството отговаря на условията за сключване на полица.
Киберзастраховката може да добави стойност към вашия екип по киберсигурност, като осигури още един слой защита. MSP и ИТ ръководителите трябва да познават всички подробности за тези продукти, тъй като киберзастраховката позволява на фирмите да намалят разходите в дългосрочен план и да намалят отговорностите към клиентите и служителите в случай на атака.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.