Британският премиер Кейър Стармър призова за нов подход към изкуствения интелект, като заяви, че е време да се преодолеят страховете за бъдещето на работните места и да се възприеме ИИ като двигател на растежа и ефективността. Изказването му по време на London Tech Week е ясен сигнал, че Великобритания планира да интегрира ИИ във всички сектори – от здравеопазване до образование.
Стармър подчерта, че вместо да замести хората, ИИ ще освободи потенциала им, като поеме рутинните административни дейности. Така според него обществото ще има възможност да се съсредоточи върху „човешката работа“. „ИИ ще ни направи по-човечни“, заяви премиерът.
Подобна гледна точка се споделя от водещи фигури в технологичния свят като Сатя Надела (Microsoft) и Дженсън Хуанг (Nvidia). Те вярват, че автоматизацията на задачи като попълване на формуляри, обобщаване на имейли и анализ на данни ще позволи на служителите да се посветят на по-смислени и креативни дейности.
Но не всички тех лидери споделят този оптимизъм. Главният изпълнителен директор на шведската финтех компания Klarna, Себастиан Семиатковски, отправи предупреждение, че бързото въвеждане на ИИ може да доведе до икономическа криза, особено чрез масови съкращения в сектора на белите якички. В подкаст на вестник The Times той разкри, че фирмата му вече е намалила броя на служителите от 5500 на 3000, като 700 от съкратените позиции в обслужването на клиенти са заместени от ИИ системи.
„Влиянието върху белите якички е неизбежно. А когато това се случва бързо, често следва рецесия“, заяви Семиатковски. Той критикува и колегите си в сектора за това, че омаловажават възможните последици и призова за спешна подготовка на обществото.
Дарио Амодей, директор на американската компания Anthropic, стигна дори по-далеч. В интервю за CNN той предупреди, че в рамките на пет години ИИ може да унищожи половината от началните позиции в офисната работа, което би довело до безработица от 20% в САЩ.
Вече се наблюдава загуба на работни места в сфери като преводи, обслужване на клиенти, копирайтинг, правна помощ, въвеждане на данни, графичен дизайн и дори журналистика. Иронично, самите програмисти, които създават ИИ, също са сред застрашените. Особено уязвими изглеждат позициите, на които млади специалисти обикновено започват кариерата си.
Въпреки оптимистичната визия на Стармър, според която ИИ ще ни освободи от скучните задачи и ще ни доближи до истинската ни същност, реалността засега е далеч по-сложна. Ако не бъдат взети навременни мерки и не се изгради адекватна рамка за въвеждането на новите технологии, обществото рискува да навлезе в период на нестабилност, предизвикана от собствения си технологичен напредък.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.