Услугите за парични преводи на MoneyGram International не функционират, тъй като компанията се бори с кибератака, която я е принудила да изключи някои системи от мрежата. Инцидентът започна на 22 септември, когато MoneyGram обяви, че мрежов срив засяга свързаността на някои системи. Три дни по-късно обаче сривът продължава и уебсайтът на MoneyGram International е недостъпен, тъй като компанията се бори да възстанови засегнатите системи.
„MoneyGram наскоро установи проблем с киберсигурността, който засяга някои от нашите системи. При откриването му незабавно започнахме разследване и предприехме защитни мерки за справяне с него, включително проактивно извеждане на системите извън мрежата, което се отрази на мрежовата свързаност“, заяви компанията в X (бивш Twitter). „Осъзнаваме важността и спешността на този въпрос за нашите клиенти и партньори. Работим усърдно, за да върнем системите си отново онлайн и да възобновим нормалните бизнес операции“, добави MoneyGram.
Компанията заяви, че правоохранителните органи са били уведомени за инцидента, но не сподели повече подробности за вида на проникването, което е причинило прекъсването, нито дали е замесен рансъмуер.
Като се има предвид реакцията на MoneyGram по отношение на инцидента обаче, не може да се изключи използването на криптиращ файлове ransomware, но за момента нито една известна ransomware групане е поела отговорност за атаката.
През 2024 г. честотата и сложността на ransomware атаките са се увеличили, като се смята, че през първата половина на годината жертвите са платили над 460 млн. долара под формата на откупи, като рекордното плащане от 75 млн. долара е направено от една единствена жертва.
Организациите от финансовия сектор често стават жертви на ransomware, като сред последните жертви са LoanDepot и Patelco Credit Union. Аукционната къща Christie’s и холандската банка ABN Amro също разкриха нарушения на сигурността на данните, свързани с рансъмуер атаки тази година.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.