Разходите, свързани с неотдавнашния инцидент с киберсигурността, от който пострада американският петролен гигант Halliburton, достигнаха 35 млн. долара до края на септември, според последния финансов отчет на компанията.
Инцидентът стана известен на 22 август, когато Halliburton, един от най-големите доставчици на услуги за нефтени находища в света, потвърди неоторизиран достъп до някои от своите системи.
Компанията незабавно започна разследване и спря някои системи, за да ограничи инцидента.
Към края на август се появиха съобщения, че – въз основа на индикатори за компрометиране – зад атаката на Halliburton вероятно стои групата за рансъмуер, известна като RansomHub.
От Halliburton все още не са потвърдили, че инцидентът е бил атака с рансъмуер, но краткото му описание подсказва, че това е така. Компанията потвърди, че хакерите са получили достъп и са ексфилтрирали информация от нейните корпоративни системи.
Изглежда, че нито RansomHub, нито друга група, занимаваща се с рансъмуер, са поели отговорност за атаката срещу Halliburton, което показва, че ако това наистина е била атака с рансъмуер, компанията вероятно е платила откуп.
Финансовият отчет на компанията за третото тримесечие на 2024 г. разкрива, че разходите, свързани с атаката, са достигнали 35 млн. долара.
„Преживяхме въздействие от 0,02 долара на акция върху коригираните ни печалби от загубени или забавени приходи поради събитието за киберсигурност през август и бурите в Мексиканския залив“, заяви Джеф Милър, председател, президент и главен изпълнителен директор на Halliburton. „Очакванията ни за свободния паричен поток и паричната възвръщаемост за акционерите за цялата година остават непроменени, като очакваме и двете да се ускорят през четвъртото тримесечие.“
Кибератаките могат да причинят значителни загуби на големи компании. Миналата седмица Microchip Technology разкри, че разходите, свързани с неотдавнашен инцидент, свързан с киберсигурността, са достигнали 21,4 млн. долара.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.