Екипът за реагиране при компютърни инциденти на Украйна (CERT-UA) предупреди за кибератаки, насочени срещу държавни органи в страната, които са част от шпионска кампания.
Наборът от прониквания, приписван на участник в заплахатаизвършител, проследяван от органа като UAC-0063 от 2021 г., използва фишинг примамки за внедряване на различни зловредни инструменти в заразените системи. Произходът на хакерския екип понастоящем е неизвестен.
Във веригата на атаката, описана от агенцията, имейлите са насочени към неуточнено министерство и се твърди, че са от посолството на Таджикистан в Украйна. Предполага се, че съобщенията са изпратени от предварително компрометирана пощенска кутия.
Към имейлите е прикачен документ на Microsoft Word, който при активиране на макроси стартира кодиран VBScript, наречен HATVIBE, който след това се използва за пускане на допълнителен зловреден софтуер.
Той включва кийлогър (LOGPIE), базиран на Python backdoor, способен да изпълнява команди, изпратени от отдалечен сървър (CHERRYSPY), и инструмент, фокусиран върху ексфилтрирането на файлове с определени разширения (STILLARCH или DownEx).
Струва си да се отбележи, че DownEx наскоро беше документиран от Bitdefender като използван от неизвестен извършител в силно целенасочени атаки, насочени към правителствени структури в Казахстан и Афганистан.
„Допълнителното проучване на инфраструктурата и свързаните с нея файлове даде възможност да се заключи, че сред обектите на интерес на групата са организации от Монголия, Казахстан, Киргизстан, Израел [и] Индия“, заявиха от CERT-UA.
Констатациите показват, че някои групировки все още използват зловреден софтуер, базиран на макроси, въпреки че Microsoft деактивира тази функция по подразбиране във файловете на Office, изтеглени от интернет.
Въпреки това ограниченията на Microsoft са накарали няколко групи за атаки да експериментират и да адаптират своите вериги за атаки и механизми за доставка на полезен товар, за да включат необичайни типове файлове (CHM, ISO, LNK, VHD, XLL и WSF) и техники като контрабанда на HTML.
Фирмата за корпоративна сигурност Proofpoint заяви, че е наблюдавала множество брокери на първоначален достъп (IAB) – хакери, които проникват в големи цели и след това продават този достъп на други киберпрестъпници с цел печалба – използващи PDF и OneNote файлове от декември 2022 г.
„Експериментирането и редовното преминаване към нови техники за доставка на полезен товар от страна на проследените атакуващи, особено IAB, е значително по-различно от веригите за атаки, наблюдавани преди 2022 г., и предвещава нова нормална дейност на заплахите“, заявиха от компанията.
„Най-опитните киберпрестъпни субекти вече не разчитат на една или няколко техники, а по-скоро често разработват и повтарят нови TTP. Бързият темп на промяна при много банди предполага, че те разполагат с време, възможности и разбиране на пейзажа на заплахите, за да разработват и изпълняват бързо нови техники.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.