Кибератаките срещу правителствени агенции се увеличават, твърди ново проучване на Surfshark.
В наскоро публикуван документ компанията анализира 924 значими киберинцидента, които са се случили между 2006 г. и първото тримесечие на 2023 г. (включително първите три месеца на тази година). Анализът показва, че за това време най-малко 722 кибератаки са били насочени към правителствени агенции.
Преди 2020 г. обаче всяка година правителствените агенции са докладвали средно за 29 кибератаки. След това броят им се е увеличил до средно 96 годишно. Почти половината от 924-те значими инцидента, които бяха анализирани, се случиха през последните три години. В повечето случаи те започват със социално инженерство и завършват с атаки със зловреден софтуер( или рансъмуер. Понякога обаче те участват и в кампании за дезинформация.
В доклада се посочва още, че кампаниите за кибершпионаж са особено обезпокоителни. От 2006 г. насам 15% от всички атаки срещу правителствени фирми са били кампании за кибершпионаж. Освен това от 32 атаки, извършени през първото тримесечие на тази година, девет са били кибершпионаж, което е почти колкото за цялата 2022 г.
Изследователите твърдят още, че кампаниите за кибершпионаж се провеждат почти изключително от спонсорирани от държавата участници, което предполага, че кибервойната между националните държави се засилва. Най-скорошният случай, отбелязан от CSIS, включва руски хакери, които атакуват уебсайта на Френското национално събрание. Освен това през март виетнамска група за кибершпионаж беше сред многобройните участници в заплахите, срещу федерална агенция на САЩ.
Севернокорейските, китайските и руските хакери са едни от най-активните и висококвалифицирани групи, които действат в момента. Lazarus Group, например, е спонсориран от севернокорейската държава извършител, за който е известно, че се насочва към фирми за криптовалути в опит да изсмуче пари и да финансира военните и правителствените операции на държавата.
ФБР твърди, че Лазарус стои зад един от най-големите криптокражби в историята, когато групата проби мрежата Ронин и открадна 620 млн. долара в различни криптовалути.
Базова информация: Surfshark, FBI, CSIS
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.