Със стартирането на най-новата си схема правителството на САЩ подчертава желанието си да развива отношения на сътрудничество с частни предприятия и общността с отворен код в областта на изкуствения интелект и сигурността.
В сряда администрацията на Байдън разкри плановете си за стартиране на мащабен конкурс, подкрепян от правителството, който има за цел да проучи използването на изкуствен интелект (ИИ) в подкрепа на националната киберсигурност.
Конкурсът „AI Cyber Challenge“ ще предложи награди на стойност до 20 млн. долара и ще помогне за „стимулиране на създаването на нови технологии за бързо подобряване на сигурността на компютърния код“, което според Белия дом е сред „най-неотложните предизвикателства“ за страната.
Освен това схемата ще включва тясно сътрудничество с множество водещи компании, работещи в областта на изкуствения интелект, включително Google, Microsoft, OpenAI и Anthropic.
„Днес администрацията на Байдън-Харис стартира голям двугодишен конкурс, който ще използва изкуствен интелект за защита на най-важния софтуер на Съединените щати, като например кода, който помага за функционирането на интернет и нашата критична инфраструктура“, се казва в изявление на Белия дом.
„Това е най-новата стъпка на администрацията на Байдън-Харис за осигуряване на отговорно развитие на нововъзникващите технологии и защита на американците.“
Този ход на правителството изглежда надгражда намерението му да насърчи по-тесни връзки с частния сектор, общността на отворения код и основните играчи в индустрията като част от по-широката му Национална стратегия за киберсигурност.
Миналия месец Белият дом публикува план на първите си действия чрез стратегията, които включват създаването на цялостна рамка, насочена към намаляване на риска от уязвим софтуер в критичната инфраструктура.
Правителството заяви, че съгласно рамката „най-големите, най-способните и най-добре позиционираните“ организации както в публичния, така и в частния сектор следва да поемат „по-голям дял от тежестта за намаляване на киберриска“.
Създаването на по-близки отношения с частния сектор е в полза на правителството в това отношение, тъй като му позволява да се възползва от значителния експертен опит и обширната технологична екосистема на страната.
Със схемата за предизвикателство в областта на изкуствения интелект ситуацията не е по-различна и би могла да помогне на администрацията да ускори използването на системи с изкуствен интелект за укрепване на националната сигурност в период на ескалиращи заплахи.
Ключов момент в рамките на съобщението от тази седмица е изискването участващите организации да направят своите материали и решения с отворен код.
„Компаниите, работещи в областта на изкуствения интелект, ще предоставят своите авангардни технологии – някои от най-мощните системи за изкуствен интелект в света – на разположение на конкурентите, за да ги използват при разработването на нови решения за киберсигурност“, се казва в изявление на Белия дом.
Фондацията за сигурност с отворен код (OpenSSF), която е част от Фондацията за Linux, също ще служи като консултантска фигура в предизвикателството.
Като част от участието си в схемата фондацията ще помогне „да се гарантира, че спечелилият софтуерен код ще бъде използван веднага за защита на най-важния американски софтуер“.
Това желание за включване на общността на отворения код в схемата е в тясно съответствие с общата позиция на правителството по отношение на екосистемата в последно време.
В съобщението от миналия месец беше потвърдено, че Агенцията за киберсигурност и инфраструктурна сигурност (CISA) ще работи както с частния сектор, така и с общността на отворения код, за да ускори разработването на софтуер, защитен по проект, занапред.
Създаването на благоприятна среда за екосистемата с отворен код е аспект от настоящата стратегия на САЩ, който беше приветстван през последните месеци.
По време на представянето на киберстратегията през март тази година администрацията на Байдън беше похвалена за позицията си по отношение на иновациите с отворен код, което е в рязък контраст с това, което се наблюдава в Европейския съюз (ЕС) през същия период.
Съюзът многократно е критикуван за блокирането на екосистемата с отворен код както по отношение на разработването на изкуствен интелект, така и по отношение на сигурността, като критиците определят този подход като силно възпрепятстващ и създаващ „смразяващ“ ефект в общността.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.