Висши ръководители, работещи в организации в САЩ, са обект на нова фишинг кампания, която използва популярен набор от фишинг инструменти „противник по средата“ (AiTM), наречен EvilProxy, за извършване на атаки за събиране на данни и превземане на акаунти.

Menlo Security заяви, че активността е започнала през юли 2023 г., като е насочена предимно към секторите на банковото дело и финансовите услуги, застраховането, управлението на имоти и недвижими имоти и производството.

„Хакерите са използвали отворена уязвимост за пренасочване в платформата за търсене на работа „indeed.com“, като са пренасочвали жертвите към злонамерени фишинг страници, представящи се за Microsoft“, заяви изследователят по сигурността Рависанкар Рампрасад в доклад, публикуван миналата седмица.

EvilProxy, документиран за първи път от Resecurity през септември 2022 г., функционира като обратен прокси сървър, който се настройва между целта и легитимна страница за влизане, за да прихваща идентификационни данни, кодове за двуфакторно удостоверяване (2FA) и сесийни бисквитки за превземане на акаунти от интерес.

Участниците в заплахата, които стоят зад комплекта за фишинг AiTM, са проследени от Microsoft под псевдонима Storm-0835 и се предполага, че имат стотици клиенти.

„Тези киберпрестъпници плащат месечни лицензионни такси в размер от 200 до 1000 щатски долара и провеждат ежедневни фишинг кампании“, заяви технологичният гигант. „Тъй като толкова много участници в заплахите използват тези услуги, е непрактично кампаниите да се приписват на конкретни участници.“

При последната серия от атаки, документирани от Menlo Security, на жертвите се изпращат фишинг имейли с измамна връзка, насочваща към Indeed, която на свой ред пренасочва лицето към страница на EvilProxy, за да събере въведените идентификационни данни.

Това се постига, като се използва открит недостатък в пренасочването, който се проявява, когато неуспехът при валидирането на въведените от потребителя данни кара уязвим уебсайт да пренасочва потребителите към произволни уебстраници, заобикаляйки защитните огради.

EvilProxy Phishing Kit

 

„Поддомейнът „t.indeed.com“ е снабден с параметри за пренасочване на клиента към друга цел (example.com)“, казва Рампрасад.

„Параметрите в URL адреса, които следват символа „?“, са комбинация от параметри, уникални за indeed.com, и параметъра target, чийто аргумент се състои от URL адреса на дестинацията. Следователно потребителят, след като щракне върху URL адреса, в крайна сметка се пренасочва към example.com. При действителна атака потребителят ще бъде пренасочен към фишинг страница.“

Разработката пристига в момент, когато  заплахите използват Dropbox, за да създават фалшиви страници за вход с вградени URL адреси, които при щракване пренасочват потребителите към фалшиви сайтове, предназначени за кражба на идентификационни данни за акаунти в Microsoft като част от схема за компрометиране на бизнес електронна поща (BEC).

„Това е още един пример за това как хакерите използват легитимни услуги в това, което наричаме BEC 3.0 атаки“, казват от Check Point. „Тези атаки са изключително трудни за спиране и идентифициране, както за службите за сигурност, така и за крайните потребители.“

В своя доклад за цифровата защита Microsoft отбеляза как „участниците в заплахите адаптират техниките си за социално инженерство и използването на технологии, за да извършват по-сложни и скъпи BEC атаки“, като злоупотребяват с облачна инфраструктура и използват надеждни бизнес отношения.

Докладът идва и след като Полицейската служба на Северна Ирландия предупреди за увеличаване на броя на електронните писма с фишинг (qishing), които включват изпращане на електронно писмо с PDF документ или PNG файл с изображение, съдържащ QR код, в опит да се заобиколи откриването и да се подмамят жертвите да посетят злонамерени сайтове и страници за събиране на удостоверения.

 

EvilProxy Phishing Kit

 

Източник: The Hacker News

Подобни публикации

Поглед към Green Transition Forum 5.0

Киберсигурността не е просто техническа дисциплина или изпълнение н...

DuckDuckGo разширява защитата срещу онлайн измами

DuckDuckGo, известен с фокуса си върху поверителността, разширява в...
20 юни 2025

Viasat е поредната жертва на китайската APT гру...

Американската компания за сателитни комуникации Viasat стана обект ...
20 юни 2025

Play ransomware удари Krispy Kreme: над 160 000...

Американската верига за понички и кафе Krispy Kreme потвърди, че пр...
20 юни 2025

Извършител от бандата Ryuk e екстрадиран в САЩ

33-годишен украински гражданин, сочен за член на зловещата рансъмуе...
20 юни 2025

Израел унищожи над 90 милиона долара в криптова...

Хакерската група „Predatory Sparrow“, известна с произраелската си ...
Бъдете социални
Още по темата
20/06/2025

Play ransomware удари Krisp...

Американската верига за понички и кафе...
18/06/2025

Гейминг индустрията, децата...

Няма регламенти, които да забраняват производството...
18/06/2025

Критична RCE уязвимост във ...

Компанията Veeam публикува спешни  актуализации за...
Последно добавени
20/06/2025

Поглед към Green Transition...

Киберсигурността не е просто техническа дисциплина...
20/06/2025

DuckDuckGo разширява защита...

DuckDuckGo, известен с фокуса си върху...
20/06/2025

Viasat е поредната жертва н...

Американската компания за сателитни комуникации Viasat...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!