Когато тормозът и сплашването се извършват онлайн, това се нарича кибертормоз. Този вид тормоз може да бъде особено труден за противодействие, тъй като е труден за контролиране и е видим за голям брой хора. Има вероятност детето ви да прекарва много време онлайн, затова е важно да сте сигурни, че знаете какво да правите, ако поведението в мрежата стане неприятно. Научете какво представлява кибертормозът, как влияе на младите хора и получете няколко съвета как вие и детето ви да се справите с него.
Тази статия може да ви помогне, ако:
– искате да разберете какво представлява кибертормозът или „интернет тормозът
– смятате, че детето ви може да е жертва или да е въвлечено в кибертормоз по някакъв начин
– искате да разберете как можете да помогнете.
Не е задължително да знаем защо децата са тормозени или извършват кибертормоз; това, което знаем, е, че кибертормозът е преднамерено, упорито и злонамерено използване на думи или снимки в онлайн среда с цел да се навреди на нечие благополучие.
Проучване, проведено от Kids Helpline, установи, че най-често срещаната възраст за кибертормоз е преходният период между началното и средното училище, когато младите хора са на около 11-12 години, но това се случва и през тийнейджърските години, така че е важно да се знае. За съжаление кибертормозът е наистина често срещан, като Комисариатът по електронна безопасност съобщава, че почти всеки втори млад човек е имал негативен опит в интернет през последните шест месеца.
Кибертормозът сред тийнейджърите се проявява под различни форми, но най-често срещаните са:
Кибертормозът най-често се извършва чрез социалните медии. Въпреки че социалните медии са чудесен начин да поддържаме връзка с приятели, лесната им употреба и достъп до тях означава, че кибертормозът в социалните медии може да бъде често срещан. Научете повече за това как да предпазите тийнейджъра си в социалните медии.
Тормозът е вид поведение, което има за цел да причини умишлена вреда. Кибертормозът може да бъде още по-страшен поради своята публична и неконтролируема същност. Например:
Трудно е за хората да избягат от тормоза, особено ако използват технологии в ежедневието си. Предполага се, че младите хора може да са по-склонни да тормозят някого онлайн, отколкото в реалния живот, тъй като се чувстват по-малко отговорни за действията си поради естеството на онлайн света.
Ефектите от кибертормоза върху тийнейджърите могат да варират от:
Последиците от кибертормоза са подобни на последиците от тормоза, но основната разлика е, че е много по-трудно да се избегне, защото може да последва тийнейджъра вкъщи от училище и да го накара да се чувства така, сякаш никога няма да може да избяга от него. Уверете се, че детето ви знае, че вината не е негова, че не е само и че има начини да се справи с кибертормоза.
Ако сте забелязали някои предупредителни знаци в поведението на вашия тийнейджър, може би се притеснявате, че той мисли за самоубийство.
Само около 1 от 10 младежи информират родител или доверен възрастен за кибертормоза. Някои от причините за този нисък брой са срам, страх да не повярват, страх от омаловажаване на проблема или загуба на достъп до технологиите. Предприемането на проактивни стъпки за информиране на детето за това какво може да направи по отношение на кибертормоза може да бъде добър начин да се гарантира, че то ще се обърне към вас за подкрепа, когато има нужда от такава.
Колкото и да им харесва да са онлайн, важно е да накарате децата да се занимават с офлайн дейности. По този начин, ако нещо се случи онлайн, те ще имат други занимания, които им харесват, и други приятели, с които да говорят.
Ако знаете, че детето ви е обект на кибертормоз, първото нещо, което трябва да направите, е да го подкрепите и да бъдете съпричастни. Уверете се, че то знае, че вината не е негова. Кибертормозът е сериозен и разстройващ, затова се опитайте да не омаловажавате ситуацията, за да накарате детето си да се „почувства по-добре“. Избягвайте изкушението да спрете детето си да влиза в интернет изобщо; това по-скоро ще го накара да не ви каже, ако това се повтори.
– Говорете с детето си и наистина се вслушвайте в думите му. Благодарете му, че ви е споделило, и му дайте да разбере, че искате да сложите край на тормоза.
– Никога не обвинявайте детето си за това, че е преживяло кибертормоз. Начинът, по който младите хора общуват онлайн, може да се стори прекален на възрастните, но тормозът никога не е по вина на тормозеното лице.
– Признайте чувствата му и не се опитвайте да отхвърлите преживяванията му, дори и да не ви се струва, че това е нещо особено.
– Уверете ги, че има хора, които могат да предложат подкрепа, независимо дали това сте вие, техните учители или други специалисти и служби.
– Научете повече за ефективното общуване с вашия тийнейджър
Ако има видеоклипове, снимки или коментари, които се използват, за да навредят на вашия тийнейджър, най-бързият начин да ги премахнете е да подадете сигнал. Повечето сайтове и приложения ви позволяват да докладвате за обидно съдържание чрез настройките, помощта или поверителността. Отделните публикации и коментари също имат функция „…“, която щракнете и използвайте, за да докладвате. Ако ви е трудно да намерите къде да докладвате за кибертормоз, разгледайте ръководството за електронна безопасност.
Ако не сте получили отговор в рамките на 48 часа и кибертормозът причинява сериозна вреда на благосъстоянието на вашия тийнейджър, можете да подадете сигнал до съответната служба за електронна безопасност в страната, в която се намирате.
Ако детето ви се чувства несигурно, например ако някой заплашва него или семейството ви, обадете се към полицията на номер 112, за да получите помощ.
Ако детето ви е притеснено от тормоза, насърчете го да говори със специалист по психично здраве или го насочете към служби, които могат да му помогнат. Това може да бъде училищен съветник или служба като Детска линия за помощ.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.