Според първото проучване на Panda Security за киберсигурността в интернет около 15 % от европейците твърдят, че са претърпели някаква форма на онлайн тормоз заради своя пол или сексуална идентичност и в месеца на Деня срещу насилието над жени е важно да се подчертаят тези данни, за да се потърси решение на този проблем.
Кибертормозът е форма на тормоз, която се осъществява чрез електронни медии, като интернет, социални медии или електронна поща. Той може да бъде много вреден за жертвите, като причинява емоционално страдание, тревожност, депресия, а в някои случаи дори самоубийство.
В рамките на извадката от изследвани профили жените, младите хора и живеещите в Германия и Франция са тези профили, които са били подложени на най-много случаи на кибертормоз въз основа на пол или сексуална идентичност.
„Съществуват много видове тормоз: това могат да бъдат обиди, клевети или заплахи за публикуване на интимна информация или снимки. Във всички случаи първата препоръка винаги е да се каже и докладва на насилника чрез съответните онлайн канали, медиите или директно в полицията, ако е по-сериозен или постоянен“, съветва Ерве Ламберт, мениджър глобални потребителски операции в Panda Security.
Фактът, че почти половината от европейците, които са се сблъсквали с кибертормоз, казват, че той е доста разпространен в тяхната среда, е тревожен. Това показва, че кибертормозът е форма на насилие, която е нормализирана в обществото.
Социалните мрежи са каналът, чрез който повечето хора са станали жертви на кибертормоз.
Това е така, защото социалните мрежи позволяват на насилниците да достигнат анонимно до голям брой хора.
Други канали, използвани от насилниците за осъществяване на този вид тормоз, включват електронна поща, WhatsApp или други приложения за незабавни съобщения, SMS-и, форуми и блогове.
На европейските органи се препоръчва да предприемат мерки за предотвратяване и борба с кибертормоза. Тези мерки могат да включват:
Препоръчва се също така технологичните компании да предприемат мерки за защита на своите потребители от кибертормоз. Тези мерки могат да включват:
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.