Търсене
Close this search box.

Изправянето на хулиганите някога е било смел акт, който се противопоставя на социалните норми. Днес пейзажът не е толкова ясно очертан. Сега юношите са принудени да търпят натиск от връстници, често дори без да знаят самоличността на хулигана. Разпространението на цифровите устройства създаде наболял здравословен проблем за младежта в света, който не се ограничава само до училищата.

В тази публикация хвърляме светлина върху 52 от най-тревожните статистически данни за кибертормоз. Те обхващат първопричините и последиците от онлайн тормоза, където кибертормозът е най-разпространен, настоящите усилия за борба с тормоза и най-важното – как да се открие онлайн тормоз и какво да се направи за него.

Основни данни:

38 процента от хората ежедневно изпитват кибертормоз в социалните медийни платформи.
Чуждестранните учениците изпитват повече кибертормоз, отколкото техните местни колеги.
Кибертормозът е грижа номер едно за училищния персонал.
25 процента от учениците , които са подложени на кибертормоз, прибягват до самонараняване, за да се справят.
Примери за кибертормоз могат да включват тормоз, заплашване, унижаване или притеснение на някой друг, използващ онлайн платформа. В най-екстремните случаи статистиката за тормоза показва, че подрастващите, които са жертви, страдат от по-висок риск от самоубийство, свързано с кибертормоз.

Статистика за тормоза по държави

Броят на случаите на кибертормоз е различен по света, но едно е ясно: навсякъде е проблем.

34 процента от британските юноши са преживели тормоз в мобилни игри. (Киберпсихология, поведение и социални мрежи)
15 процента от учениците в Съединените щати съобщават, че са подложени на кибертормоз. (CDC)
75 процента от учениците в Румъния съобщават за по-редки кибертормози след COVID-19. (Statista)
В Мианмар жертвите на кибертормоза пострадаха заради проблеми с концентрацията и разбирането на лекциите. (PLOS ONE)
Японските юноши на възраст от 12 до 18 години са по-склонни да изпитват бъдещи здравни и социални проблеми, ако бъдат жертви на кибертормоз. (Вестник на юношеството)
25 процента от хората на възраст над 14 години, които изпитват кибертормоз в Русия, казват, че мотивът е сексуална ориентация, активност в интернет или външен вид. (Statista)
Родените в чужбина младежи в богатите страни изпитват повече тормоз от тези, които са родени там. (ЦУР 4)
17 процента от родителите във Великобритания съобщават, че детето им е подложено на кибертормоз. (Statista)
Младежите в Тайван, Хонконг и континентален Китай са по-склонни от подрастващите да съобщават за извършители на кибертормоз. (Asia Pacific Journal за социална работа и развитие)
Коя държава има най-висок процент на кибертормоз?

Според родителите най-високо ниво на кибертормоз се наблюдава в Индия, където 37 процента от родителите съобщават, че детето им се сблъсква с онлайн тормоз. (Statista)
Европейските страни, в които децата са най-застрашени от сексуална експлоатация онлайн и вредни материали, включват Дания, Финландия, Холандия и Норвегия. (Европейски парламент).
Социални медии и кибертормоз

Тъй като компаниите за социални медии са частни, онлайн тормозът е труден за проследяване и регулиране. И все пак статистическите данни за кибертормоза разкриват информация за това колко често децата и юношите го изпитват и на кои платформи това е най-често срещано.

31 процента от младите хора съобщават, че техните връстници не разбират техните текстове или публикации в социалните медии. (Изследователски център за кибертормоз)
Румънските студенти са по-склонни да изпитат кибертормоз, ако използват сайтове за социални мрежи за два или повече часа на ден. (BMC обществено здраве)
Потребителите на Twitter, които често използват вулгарни думи в своите туитове, са по-склонни да бъдат извършители на кибертормози, отколкото техните колеги, които използват по-малко вулгарни думи. (Международно списание за Adv. Science Engineering IT)
9 процента от младите хора съобщават, че хората публикуват неудобни или неприлични техни снимки в сайтовете на социалните медии без разрешение. (Pew Research)
Децата на възраст от 9 до 10 години са по-склонни да бъдат тормозени на уебсайтове за игри, докато тийнейджърите на възраст от 13 до 16 години са по-склонни да бъдат засегнати от кибертормоза в социалните медии. (Европейски парламент)
42 процента от подрастващите са преживели кибертормоз в Instagram, а 37 процента от тях са преживели тормоз във Facebook. (Изрежете етикета)
38 процента от хората ежедневно виждат случаи на кибертормоз в социалните медии. (Statista)
Статистика за училищния тормоз

През последните десетилетия тормозът беше изолиран в рамките на учебните часове. Днес проблемът продължава както на училище, така и извън него, дори и при ограниченията на мобилните телефони в клас.

9 процента от учениците на възраст между 12 и 17 години признават, че са се представяли за някой друг онлайн. (Изследователски център за кибертормоз)
Държавните училища, в които три четвърти или повече от учениците са малцинства, съобщават за най-малко кибертормоз. (Национален център за образователна статистика)
Кибертормозът е най-големият проблем за онлайн безопасността на учителите. (Бъдете страхотни от интернет)
Всеки пети ученик съобщава, че е пропуснал училище заради кибертормоза. (УНИЦЕФ)
Тормозът в училищата се случва най-често по в 6-ти клас, което представлява близо- 29 процента от инцидентите. (Национален център за образователна статистика)
Кибертормозът увеличава възприеманата популярност на студента. (Вестник за ранно юношество)
Училищата с политики, които не разрешават използването на мобилен телефон по време на учебните часове, имат по-висок процент кибертормоз на дневна и седмична база. (Национален център за образователна статистика)
Подрастващите момичета с нестабилни семейства най-често са както жертви, така и извършители на кибертормоз. (Компютри в човешкото поведение)
Колко са случаите на кибертормоз?

33 процента от младите хора по света изпитват тормоз онлайн. (ЦУР 4)
70 процента от учениците с физическо увреждане съобщават, че са подложени на кибертормоз. (Ditch The Label)
Децата в по-ниските социално-икономически класове изпитват най-много случаи на тормоз. (ЦУР 4)
Момичетата са 1.3 пъти по-склонни да бъдат подложени на кибертормоз от момчетата. (CDC)
49 процента от LGBTQ + учениците са преживели кибертормоз. (GLSEN)
През 2019 г. близо 18 процента от учениците съобщават, че са обект на кибертормоз в САЩ. (Изследователски център за кибертормоз)
Големите щети от кибертормоза

Учениците, които са жертви на кибертормоз, често изпитват гняв, изолация, депресия, болести и унижения.

Учениците, които са тормозени, са три пъти по-склонни да участват в училищно насилие и престъпления. (Изследователски център за кибертормоз)
Само 46 процента от учениците съобщават за инциденти на тормоз на възрастен. (Национален център за образователна статистика)
Нехетеросексуалните жертви и извършителите на кибертормоз проявяват повече депресия, социална тревожност и психопатологични симптоми, отколкото хетеросексуалните жертви и извършители. (Изследователско списание за медийно образование)
Учениците, които изпитват кибертормоз, обикновено имат лошо качество на съня и показват симптоми на депресия. (Сън)
Само 8 процента от държавните училища съобщават, че ресурсите на персонала се използват за справяне с инциденти с кибертормоз. (Показатели за училищна престъпност и безопасност)
Младежите, които изпитват кибертормоз, са два пъти по-склонни да се самонаранят и да извършат суицидно поведение. (Публикации на JMIR)
Всеки четвърти ученик, преживял тормоз, прибегна към самонараняване, за да се справи. (Ditch The Label)
29 процента от тийнейджърите не правят нищо, когато са подложени на кибертормоз. (Национален съвет за предотвратяване на престъпността)
Какъв е процентът на кибертормоза над деца?

13 процента от тийнейджърите са преживели тормоз някой, който се преструва на друг онлайн. (Национален център за образователна статистика)
По-малко от 5 процента от учениците отчитат кибертормоза като изолиран инцидент и обикновено изпитват традиционни форми на тормоз в допълнение към своите онлайн срещи. (Вестник за здравето на юношите)
25 процента от учениците разказват, че са били подлагани на кибернетични злоупотреби със злобни и обидни коментари. (Изследователски център за кибертормоз)
22 процента от учениците в гимназията и гимназията съобщават, че се разпространяват слухове за тях онлайн. (Statista)
6 процента от децата признават за кибертормоз над връстниците си. (Изследователски център за кибертормоз)
Кампании срещу тормоза

В страните се появиха кампании за борба с тормоза с нестопанска цел, федерални и общодържавни и други, в опит да се намали разпространението му.

Програмите за тормоз са по-ефективни, когато участниците в тях са там доброволно, а не са посочени. (Наука за превенцията)
76 процента от държавните училища съобщават, че осигуряват обучение за учители относно физическо, социално и словесно поведение на тормоз. (Национален център за образователна статистика)
Програмите за борба с тормоза намаляват извършването на кибертормоз с 10–15 процента и виктимизацията на кибертормоза с 14 процента. (Агресия и насилствено поведение)
Отношението на учениците към проблемите на тормоза става по-положително след прилагане на разговорни ботове, където учениците защитават жертвата и ботовете подкрепят поведениетосрещ, тормоза. (Вестник на образователните компютърни изследвания)
50 процента от програмите срещу тормоза имат значителен ефект върху намаляването на поведението на тормоз. (Център за образователна статистика и оценка)
Самоотчитаните връзки с връстници се подобряват с наличието на програми за намеса срещу тормоза. (JAMA мрежа)
31 процента от учениците съобщават, че най-добрият начин за спиране на кибертормоза е чрез блокиране на потребителя. (Изследователски център за кибертормоз)
Как да разпознаем тормоза и какво се прави срещу него

Важно е да сте наясно с видовете онлайн тормоз, за ​​да се борите с него. Ако подозирате, че детето ви е ангажирано с едно или повече от следните поведения, е време да предприемете действия.

Разпалване: Онлайн спорове, които се провеждат в DM и приложения за съобщения, често с вулгарно поведение, за да провокират друг човек.

Тормоз: Многократно изпращане на обидни съобщения, включително вербално насилие и нежелано сексуално съдържание.

Дениграция: Разпространение на унизителна или невярна информация за някого, за да навреди на репутацията му.

Киберсталкинг: Многократно изпращане на заплашителни съобщения в опити за сплашване на някого. В някои случаи това поведение е незаконно.

Маскарад: Създаване на фалшив акаунт, представящ се за някой друг, понякога придружен дори с кражба на идентификационни данни и публикуване на смущаващо или порочно съдържание.

Тролинг: Примамване на други потребители да се сблъскат онлайн.

Забележителните предупредителни признаци за кибертормоз могат да включват: оттегляне от социални дейности, избягване на училище, спадане на оценките или поява на притеснение или тъга след влизане в интернет. В някои случаи кибертормозът е незаконен. В по-леки случаи блокирането на извършителя и свързването с училищен администратор е най-добрият начин на действие. Бъдете инициативни като родител и запазете родителския контрол включен и задайте медийно споразумение с децата си.

Онлайн тормозът е проблем, който ще се разраства, тъй като технологичният напредък продължава. Бъдете наясно с използването на интернет от децата ви и използвайте програма с подходящ родителски контрол, като продуктите от семейството Panda Dome.

Източник: По материали от Интернет

Подобни публикации

4 октомври 2024

Русия арестува 96 души, свързани с прекъснати о...

Тази седмица руските власти обявиха, че са арестували 96 души по по...
4 октомври 2024

Използвана уязвимост на Ivanti EPM

Тази седмица Ivanti и американската агенция за киберсигурност CISA ...
4 октомври 2024

Холандското правителство обвинява АРТ за хакван...

Министърът на правосъдието заяви пред депутатите, че кибератаката, ...
3 октомври 2024

Криптопортфейли, насочени чрез пакети за Python...

Потребителите на популярни портфейли за криптовалута са били обект ...
3 октомври 2024

САЩ и техните съюзници издават ръководство за з...

Нови насоки от правителствени агенции в САЩ и съюзнически държави п...
3 октомври 2024

MITRE добавя смекчаващи мерки към модела на зап...

Във вторник (в България сряда )MITRE обяви пълната версия на модела...
3 октомври 2024

Пробив с нулев ден в Rackspace Sparks Vendor B...

Корпоративният хост за облачни услуги Rackspace е бил хакнат чрез н...
3 октомври 2024

Рекордна DDoS атака достигна 3,8 Tbps и 2,14 м...

Фирмата за уеб производителност и сигурност Cloudflare наскоро смек...
3 октомври 2024

Microsoft представя Copilot Vision, но набляга ...

Във вторник Microsoft представи нов инструмент за анализ на уеб съд...
Бъдете социални
Още по темата
04/10/2024

Холандското правителство об...

Министърът на правосъдието заяви пред депутатите,...
02/10/2024

Севернокорейски хакери с пр...

Професионален хакерски екип, свързан със севернокорейското...
19/09/2024

AT&T плаща 13 млн. дола...

Американският безжичен оператор AT&T се съгласи...
Последно добавени
04/10/2024

Русия арестува 96 души, свъ...

Тази седмица руските власти обявиха, че...
04/10/2024

Използвана уязвимост на Iva...

Тази седмица Ivanti и американската агенция...
04/10/2024

Холандското правителство об...

Министърът на правосъдието заяви пред депутатите,...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!