Заподозряната група от Китай, наречена UNC4841, е свързана с използването на наскоро поправен недостатък от типа „нулев ден“ в устройствата Barracuda Email Security Gateway (ESG) от октомври 2022 г. насам.
„UNC4841 е шпионска банда, която стои зад тази широкообхватна кампания в подкрепа на Китайската народна република“, заяви Mandiant, собственост на Google, в нов доклад, публикуван днес, описвайки групата като „агресивна и квалифицирана“.
Въпросният недостатък е CVE-2023-2868 (CVSS оценка: 9,8), който се отнася до отдалечено инжектиране на код, засягащо версиите от 5.1.3.001 до 9.2.0.006, което възниква в резултат на непълно валидиране на прикачени файлове, съдържащи се във входящи имейли.
Barracuda отстрани проблема на 20 и 21 май 2023 г., но оттогава компанията призовава засегнатите клиенти незабавно да заменят устройствата „независимо от нивото на версията на пача“.
Сега според фирмата за реагиране на инциденти и разузнаване на заплахи, която беше назначена да проучи хакерската атака, се твърди, че UNC4841 е изпратила имейли до организациите жертви, съдържащи злонамерени прикачени файлове TAR, които са били предназначени да използват грешката още на 10 октомври 2022 г.
Тези имейл съобщения са съдържали общи примамки с лоша граматика, а в някои случаи и заместващи стойности – тактика, умишлено избрана, за да се прикрият съобщенията като спам.
Отбелязва се, че целта е била да се изпълни полезен товар с обратна обвивка на целевите ESG устройства и да се доставят три различни щама на зловреден софтуер – SALTWATER, SEASIDE и SEASPY – за да се установи устойчивост и да се изпълняват произволни команди, като същевременно се маскират като легитимни модули или услуги на Barracuda ESG.
Също така противникът разполага с руткит на ядрото, наречен SANDBAR, който е конфигуриран така, че да прикрива процеси, започващи с определено име, както и троянски версии на два различни валидни Barracuda Lua модула.
Установено е припокриване на изходния код между SEASPY и публично достъпна задна врата, наречена cd00r, както и между SANDBAR и руткит с отворен код, което предполага, че извършителят е използвал съществуващи инструменти, за да организира проникванията.
UNC4841 има всички характеристики на устойчив играч, като се има предвид способността му бързо да променя зловредния си софтуер и да използва допълнителни механизми за устойчивост, тъй като Barracuda започна усилия за ограничаване на разпространението, след като откри дейността на 19 май 2023 г.
В някои случаи е наблюдавано, че групата използва достъп до компрометирано устройство ESG, за да извърши странично движение в мрежата на жертвата или да изпрати поща до други устройства на жертвата. В част от случаите ексфилтрацията на данни е включвала улавяне на данни, свързани с електронна поща.
Според Mandiant високочестотните атаки са били насочени към неуточнен брой организации от частния и публичния сектор, намиращи се в поне 16 държави, като почти една трета от тях са били правителствени организации. 55% от засегнатите организации се намират в Северна и Южна Америка, следвани от 24% в Европа, Близкия изток и Африка и 22% в Азиатско-тихоокеанския регион.
„UNC4841 е показал, че реагира изключително бързо на защитните усилия и активно променя ТТП, за да поддържа операциите си“, заяви Mandiant, като добави, че очаква участниците да „променят своите ТТП и да модифицират инструментариума си“.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.