Много клетъчни мрежови протоколи нямат ясна документация, особено когато става въпрос за собствените протоколи, използвани от 4G и 5G мрежи. Това ги прави трудни за разбиране от обикновения човек, но и потенциално уязвими за всеки, който желае да отдели време, за да ги проучи и да открие проблеми. Все още не сме виждали атаки срещу тези нови протоколи, които направо да ги нарушават, но откривамe, че противниците често намират други методи, които могат да им осигурят желания неоторизиран достъп. Например, вместо да осъществят достъп до връзката между мобилния телефон и клетъчната кула, открихме съобщения, че хакери са компрометирали General Packet Radio Services (GPRS). Атаките, насочени към вътрешни телефонни фонови услуги, се увеличиха през последните години, с примери като SMS атаката на Syniverse и пробива на T-Mobile. Пробивът на T-Mobile е възникнал поради компрометиран сървър за разработка на GPRS. Съвсем наскоро CrowdStrike идентифицира хакерската група Lightbasin, която има връзки с Китай, компрометирайки GPRS сървъри. При връзките и партньорствата между бизнес и партньорствата на телеком общността изглежда липсват същите мерки за сигурност, както се прилага за връзките с външния интернет. Групата Lightbasin използва DNS услуги и GPRS протокол за тунелиране, за да се движи странично между телекомите и компрометирани сървъри. Използвайки този метод, те компрометираха 13 телекома, нито един от които не беше посочен. Извън телекомуникационните компании никой не използва този GPRS тунелиращ протокол. Въпреки това, ние използваме DNS услуги и други по-малко известни протоколи. Тъй като пробивите се случват твърде редовно, трябва да проверяваме комуникациите между нашите бизнес-бизнес връзки, използвайки контроли за сигурност като DNS прокси. Трябва да имате контроли за сигурност, които проверяват всички комуникации между бизнеса в мрежата, дори ако използвате уникални протоколи. По този начин, дори ако бизнесът, с който имате връзка, бъде компрометиран, все пак може да откриете проблема и да останете защитени.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.