Facebook, отскоро ребрандиран като Meta, воден от Марк Зукърбърг, реши да заложи сериозно на разработването на метавселената. Главният изпълнителен директор на Facebook е един от най-богатите хора в света, а Facebook е една от най-признатите технологични марки в света, така че по един или друг начин ще видим как метавселената бавно се превръща в мейнстрийм през следващите години. Гигантът на социалните медии обаче не е единствената компания, която има за цел да донесе виртуални светове на масите. Дълъг списък от компании като Alphabet, Microsoft и Apple също планират да оглавят надпреварата за метавселена. Концепцията за метавселената съществува от години. Second Life, приложение, което позволява на хората да създават аватар за себе си и да участват в дейности в онлайн виртуален свят, съществува от близо две десетилетия. Като цяло видеоигрите също увеличава т своето присъствие и значение. VRChat е друга онлайн платформа за метавселена, която съществува от години. Тези платформи обаче имат само няколко милиона потребители общо. Въпреки че съществуват от дълго време, виртуалната реалност никога не е станала мейнстрийм. Стартъпите и индустриалните динозаври са мястото, където MySpace беше в годините преди Facebook да стане норма в социалните медии. Единствената разлика е, че когато Facebook беше създаден, Марк Зукърбърг нямаше 10 милиарда долара за инвестиране в технологията. Но сега, през 2021г., той ребрандира Facebook в Meta и сподели големи планове за развитието на Meta. Анализаторите на индустрията смятат, че гигантът на социалните медии ще похарчи поне 50 милиарда долара за разработване на софтуера и хардуера, необходими за развитието на Meta.
Facebook не е единствената компания, която иска парче от баницата – останалата част от Big Tech навлиза в играта и активно изразява надежди да направи метавселената достъпна за масите. Освен това изглежда, че мнозина приемат идеята с отворени обятия. Тъй като пандемията Covid-19 опустошава света в продължение на две години, хората приветстват всякакви идеи, които биха им помогнали да се свържат безопасно, и това е едно от нещата, които решенията за метавселена планират да предложат един ден. Google вече добави десетки милиони потребители във виртуалната реалност с Google Cardboard. Устройството не достави наистина завладяващо изживяване, но поне отвори вратите за хората да изпитат виртуална реалност. Google също така представи Google Glass на света – експеримент с разширена реалност, който до голяма степен се провали през годините, но намери място в някои специализирани пазарни ниши. Microsoft също направи своя ход с пускането на HoloLens преди шест години – проектът им обаче така и не стана мейнстрийм. И Google Glass, и HoloLens имаха същия проблем – бяха твърде скъпи и твърде сложни за използване. Apple флиртува с виртуална реалност и разширена реалност от години – те придобиха компанията за разширена реалност Metaio през 2015г., представиха рамката за разработчици за създаване на приложения с добавена реалност за устройства на Apple, наречени ARKit, и т.н. Мнозина вярват, че Apple ще скочи на AR/ VR влака чрез представяне на продукти, свързани с индустрията през 2022г. Ще изгради ли Facebook версия с висока разделителна способност на „Second Life“? Най-вероятно, да. Ще го представят ли на масите за потребителска и бизнес употреба? Отново, най-вероятно да. Кога ще се случи? Никой не знае, но много компании проучват областта през последното десетилетие и рано или късно виртуалният свят ще стане реалност за все повече хора. Анализаторите смятат, че през 2022г. ще има значителна активност в тази област. Виртуалният свят представя много предизвикателства за компаниите по отношение на сигурността, достъпността, рисковете за здравето, пристрастяването и т.н. Така че въпреки че Meta планира да вложи десетки милиарди в разработването на решения за добавена реалност и виртуална реалност, ще отнеме време докато индустрията се развие. Едно нещо обаче е сигурно, продуктите с разширена и виртуална реалност вероятно ще дойдат във вашия дом – Facebook вече пусна интелигентни очила в сътрудничество с производителя на луксозни слънчеви очила Ray-Ban. Въпреки че не са толкова сложни, те предлагат кратък поглед върху това, което Big Tech планира за бъдещето.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.