Основната тема на конференцията беше разширяването на полезните взаимодействия в тази област, за да се постигне общата цел за защита на цифровия единен пазар и неговата икономика чрез стабилна регулаторна рамка на ЕС за киберсигурност.

В тази насока събитието призова различните групи заинтересовани страни да се обединят с ECCC, NCC и ENISA, за да установят съгласуван и единен режим и да улеснят допълнително достъпа до пазара. Това става особено важно, тъй като усилията за повишаване на устойчивостта на киберсигурността, съчетани с прилагането на регулаторните разпоредби, са свързани с нови предизвикателства.

Главният служител на Агенцията на ЕС за киберсигурност и оперативен служител Ханс де Врис подчерта: „В момента се работи по киберсигурността: „Актът за киберустойчивост отбелязва значителния напредък, който ЕС е постигнал към приоритизиране на киберсигурността в цифровия единен пазар. Чрез разработването на схеми за сертифициране на киберсигурността ENISA допринася за повишаване на доверието и сигурността на цифровите продукти и услуги, като вгражда устойчивост в цялата цифрова екосистема.“

Директорът на Европейския център за компетентност в областта на киберсигурността Лука Талярети представи отговорностите на ECCC при прилагането на различните регламенти на ЕС, включително Акта за киберсигурност, и безвъзмездните средства, отпуснати по тази тема. Той добави: „Устойчивостта на европейския цифров пазар е ключов приоритет за ECCC и фокус за следващата работна програма на Центъра“.

Директорът на румънската Национална дирекция за киберсигурност (DNSC) Дан Чимпян подчерта: „В момента се работи по темата за киберсигурността: „Киберсигурността е глобален приоритет. Дискусиите ни по време на BCC2024 подчертаха не само предизвикателствата, но и иновативните решения, които могат да бъдат приложени за защита на нашите общества от развиващите се киберзаплахи. Съществуват някои въпроси от решаващо значение за бъдещето на този сектор, като например необходимостта от регулаторна рамка, адаптирана към възникващите предизвикателства и въздействието на новите технологии, които могат да бъдат решени само колективно.“

Събитието се проведе в Букурещ, Румъния, в съседство с конференцията за киберсигурност в Букурещ през 2024 г. В него участваха представители на националните органи за киберсигурност, браншови асоциации, организации за защита на потребителите, EUIBA, национални центрове за компетентност (NCC), както и продавачи, производители и доставчици на услуги.

За първи път тази година конференцията беше организирана съвместно с ECCC, а домакин беше DNSC. Конференцията съвпада с дългоочакваното влизане в сила на Закона за киберустойчивостта (ЗКУ) и с целогодишното честване на 20-годишнината на ENISA.

По време на дискусиите бяха разгледани регулаторната рамка на цифровия вътрешен пазар и преходът към „CRA 101“ от гледна точка на националните органи, както и практическото прилагане на CRA чрез предпазарни и следпазарни дейности и стимули за създаване на пазар на устойчиви продукти както на равнище ЕС, така и в световен мащаб.

По време на увлекателната и силно интерактивна панелна сесия представители на множество индустриални асоциации, активни в екосистемата на ЕС за киберсигурност, споделиха своята гледна точка и подчертаха значението на сътрудничеството и открития диалог за укрепване на цифровия единен пазар на ЕС.

На конференцията беше обърнато внимание и на новите тенденции и технологии за следващите години, като целта беше да се повишат усилията за готовност със стратегическо предвиждане. Участниците обсъдиха съответните технологични, политически и човешки тенденции, които биха могли да доведат до промяна на парадигмата на пазара на киберсигурност и устойчивост.

Като заключителна бележка бяха подчертани очакванията на заинтересованите страни от КРС, като се подчерта, че сътрудничеството между всички страни е от съществено значение за осигуряването на цифровата екосистема, ефективното намаляване на рисковете и справянето с геополитическите предизвикателства.

Източник: ENISA

Източник: По материали от Интернет

Подобни публикации

22 април 2025

3дравни организации станаха жертва на мащабни п...

Две здравни организации в САЩ потвърдиха, че са станали обект на се...
22 април 2025

Културата – почвата на киберсигурността, а не о...

Когато става въпрос за киберсигурност, хората често си представят с...
22 април 2025

Microsoft извършва най-мащабната реформа в кибе...

Microsoft обяви, че е завършила „най-големия проект за инжене...
22 април 2025

Севернокорейски хакери използват Zoom за кражба...

Севернокорейски киберпрестъпници са усъвършенствали тактиките си за...
22 април 2025

Exaforce с амбиция да преосмисли SOC: 75 милион...

Сан Франсиско се превръща във все по-важен хъб за иновации в киберс...
21 април 2025

Kenzo Security: Иновативна платформа за киберси...

Стартъпът Kenzo Security обяви излизането си от скрит режим, съобща...
21 април 2025

Нарастващата заплаха от злонамерени ботове с ИИ

Интернет вече не е предимно човешко пространство. През 2024 г. авто...
21 април 2025

Критична уязвимост в Lantronix XPort поставя по...

Киберсигурността отново е под светлината на прожекторите, след като...
Бъдете социални
Още по темата
03/04/2025

ЕС удря онлайн услугите от САЩ

Европейският съюз е „готов за търговска...
28/03/2025

Решението за следващия ръко...

Според източник, запознат с процеса, законодателите...
28/03/2025

ЕК отпуска над €1 милиард з...

Eвpoпeйcĸaтa ĸoмиcия oбяви, чe щe oтпycнe...
Последно добавени
22/04/2025

3дравни организации станаха...

Две здравни организации в САЩ потвърдиха,...
22/04/2025

Културата – почвата на кибе...

Когато става въпрос за киберсигурност, хората...
22/04/2025

Microsoft извършва най-маща...

Microsoft обяви, че е завършила „най-големия проект...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!