Напоследък в новините се появява нова специална порода изкуствен интелект – чат генеративни ботове. Въпреки че концепцията не е нова, ботът ChatGPT, разработен от OpenAI, успя да събере над 100 милиона потребители само за два месеца след пускането си през ноември 2022 г. Тези цифри са впечатляващи, а ChatGPT изведнъж се превърна в най-бързо развиващото се потребителско приложение в историята за толкова кратък период от време. А чатботът все още не е наличен в магазините App или Play.

Какво е ChatGPT?

Накратко, това е акроним на Chat Generative Pre-trained Transformer (генеративен предварително обучен трансформатор). Услугата е изградена върху OpenAI Generative Pre-trained Transformer 3, което позволява на бота да отговаря на въпроси и да генерира текст с деликатна прецизност.

Как можете да получите достъп до нея?

Въпреки че ботът бързо набра над сто милиона потребители, мнозина все още се чудят как да получат достъп до него. Ботът не е достъпен като приложение, което потребителите могат да изтеглят от обичайните магазини за приложения, захранвани от Google и Apple. Запознаването с функциите на ChatGPT обаче е доста лесно – достатъчно е да посетите https://chat.openai.com/auth/login, да се регистрирате и да започнете да “чатите” с бота с изкуствен интелект.

Има ли ChatGPT някакви недостатъци?

Е, той не е човек и потребителите никога не трябва да го приемат за такъв. Въпреки че съдържанието, което генерира, може да бъде доста интересно, отговорите на ChatGPT може да не са фактически верни и лесно да бъдат манипулирани. Съдържанието често не е и уникално. Разработчиците, които стоят зад чатбота, признават, че системата е в ранен стадий и може да генерира невярна или подвеждаща информация. Те също така съветват, че чатботът може да генерира обидно или пристрастно съдържание, въпреки че са въведени предпазни мерки. Така че потребителите трябва да помнят, че това не е предназначено да дава съвети, нито пък предоставя напълно надеждна информация… все още.

Защо ChatGPT е голям проблем?

Тя създава сравнително добро съдържание бързо. Например, потребителите могат да поискат от бота да напише стихотворение и стихотворението се появява за по-малко от 20 секунди. В дългосрочен план това вероятно ще убие работни места, тъй като функцията може да бъде много полезна в индустриите, които изискват създаване на съдържание. Правната индустрия също би се възползвала от уменията, предлагани от ChatGPT. Услугите в системата OpenAI може би са това, което може да свали нуждата от търсачката на Google. Компанията майка на Google, Alphabet, осъзнава заплахата и предприе множество стъпки, за да влезе в крак с OpenAI.

Безплатен ли е ChatGPT?

Основната версия на услугата в момента е безплатна. Наскоро обаче OpenAI пусна платена версия на бота ChatGPT Plus, която изисква месечен абонамент от 20 долара. Подобно на много технологични услуги с толкова бърз растеж, OpenAI ще генерира масова зависимост от системата и вероятно ще въведе такси за ползване. Подобно бизнес поведение сме виждали от много големи технологични компании, включително Netflix, Uber, Google и др. Изглежда, че OpenAI също върви в тази посока.

Какви са рисковете?

Хора с лоши намерения могат да използват възможностите на ChatGPT. Например, лошите могат да го използват за генериране на код за злонамерени цели и за създаване на пропаганда, тъй като ChatGPT е склонен към пристрастия. Например хората вероятно не искат да бъдат лекувани от лекар, който е успял да получи медицинска диплома чрез измама на изпити с помощта на ChatGPT, нито искат да се намират в самолет, управляван от пилот, който е използвал помощта на ChatGPT, за да получи лиценз.

Все още никой не знае как ChatGPT ще промени света, но мнозина вярват, че системата, разработена от OpenAir, ще остане тук.

Източник: antivirus.bg

Подобни публикации

23 януари 2025

Кибератаките влизат в топ 10 на рисковете за бъ...

Според Барометъра на риска на Алианц бизнесът в България определя к...
23 януари 2025

Тръмп помилва създателя на пазара на наркотици ...

Едва на втория ден от встъпването си в длъжност президентът Тръмп п...
23 януари 2025

Тръмп отменя правилата на Байдън за развитието ...

Президентът Доналд Тръмп отмени заповедта на бившия президент Джо Б...
22 януари 2025

Продуктите за сграден контрол на ABB са засегна...

Изследовател твърди, че е открил над 1000 уязвимости в продукти, пр...
22 януари 2025

Над 380 000 долара са изплатени през първия ден...

Инициативата Zero Day Initiative (ZDI) на Trend Micro обяви резулта...
22 януари 2025

Бомбени заплахи в училища от цяла България

Десетки училища в цялата страна получихабомбени заплахи.. По първон...
22 януари 2025

Хиперволуметричните DDoS атаки зачестяват

Най-голямата до момента разпределена атака за отказ на услуга (DDoS...
22 януари 2025

Тръмп уволнява Съвета за киберсигурност

В писмо, изпратено днес, изпълняващият длъжността секретар на Минис...
22 януари 2025

Ботнетът Murdoc, вариант на Mirai, експлоатира ...

Изследователи в областта на киберсигурността предупредиха за нова ш...
Бъдете социални
Още по темата
16/01/2025

Приключи световното първенс...

Тази седмица международният майстор Леви Розман...
06/01/2025

Новите хладилници на Samsun...

Samsung въвежда възможности за пазаруване на...
05/01/2025

От първо лице: Измъчване на...

Израснах в сянката на велики хакери,...
Последно добавени
23/01/2025

Кибератаките влизат в топ 1...

Според Барометъра на риска на Алианц...
23/01/2025

Тръмп помилва създателя на ...

Едва на втория ден от встъпването...
23/01/2025

Тръмп отменя правилата на Б...

Президентът Доналд Тръмп отмени заповедта на...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!