Търсене
Close this search box.

Напоследък в новините се появява нова специална порода изкуствен интелект – чат генеративни ботове. Въпреки че концепцията не е нова, ботът ChatGPT, разработен от OpenAI, успя да събере над 100 милиона потребители само за два месеца след пускането си през ноември 2022 г. Тези цифри са впечатляващи, а ChatGPT изведнъж се превърна в най-бързо развиващото се потребителско приложение в историята за толкова кратък период от време. А чатботът все още не е наличен в магазините App или Play.

Какво е ChatGPT?

Накратко, това е акроним на Chat Generative Pre-trained Transformer (генеративен предварително обучен трансформатор). Услугата е изградена върху OpenAI Generative Pre-trained Transformer 3, което позволява на бота да отговаря на въпроси и да генерира текст с деликатна прецизност.

Как можете да получите достъп до нея?

Въпреки че ботът бързо набра над сто милиона потребители, мнозина все още се чудят как да получат достъп до него. Ботът не е достъпен като приложение, което потребителите могат да изтеглят от обичайните магазини за приложения, захранвани от Google и Apple. Запознаването с функциите на ChatGPT обаче е доста лесно – достатъчно е да посетите https://chat.openai.com/auth/login, да се регистрирате и да започнете да “чатите” с бота с изкуствен интелект.

Има ли ChatGPT някакви недостатъци?

Е, той не е човек и потребителите никога не трябва да го приемат за такъв. Въпреки че съдържанието, което генерира, може да бъде доста интересно, отговорите на ChatGPT може да не са фактически верни и лесно да бъдат манипулирани. Съдържанието често не е и уникално. Разработчиците, които стоят зад чатбота, признават, че системата е в ранен стадий и може да генерира невярна или подвеждаща информация. Те също така съветват, че чатботът може да генерира обидно или пристрастно съдържание, въпреки че са въведени предпазни мерки. Така че потребителите трябва да помнят, че това не е предназначено да дава съвети, нито пък предоставя напълно надеждна информация… все още.

Защо ChatGPT е голям проблем?

Тя създава сравнително добро съдържание бързо. Например, потребителите могат да поискат от бота да напише стихотворение и стихотворението се появява за по-малко от 20 секунди. В дългосрочен план това вероятно ще убие работни места, тъй като функцията може да бъде много полезна в индустриите, които изискват създаване на съдържание. Правната индустрия също би се възползвала от уменията, предлагани от ChatGPT. Услугите в системата OpenAI може би са това, което може да свали нуждата от търсачката на Google. Компанията майка на Google, Alphabet, осъзнава заплахата и предприе множество стъпки, за да влезе в крак с OpenAI.

Безплатен ли е ChatGPT?

Основната версия на услугата в момента е безплатна. Наскоро обаче OpenAI пусна платена версия на бота ChatGPT Plus, която изисква месечен абонамент от 20 долара. Подобно на много технологични услуги с толкова бърз растеж, OpenAI ще генерира масова зависимост от системата и вероятно ще въведе такси за ползване. Подобно бизнес поведение сме виждали от много големи технологични компании, включително Netflix, Uber, Google и др. Изглежда, че OpenAI също върви в тази посока.

Какви са рисковете?

Хора с лоши намерения могат да използват възможностите на ChatGPT. Например, лошите могат да го използват за генериране на код за злонамерени цели и за създаване на пропаганда, тъй като ChatGPT е склонен към пристрастия. Например хората вероятно не искат да бъдат лекувани от лекар, който е успял да получи медицинска диплома чрез измама на изпити с помощта на ChatGPT, нито искат да се намират в самолет, управляван от пилот, който е използвал помощта на ChatGPT, за да получи лиценз.

Все още никой не знае как ChatGPT ще промени света, но мнозина вярват, че системата, разработена от OpenAir, ще остане тук.

Източник: antivirus.bg

Подобни публикации

16 септември 2024

Може ли дълбоките технологии да бъдат следващия...

В началото на 2000-те години Естония бързо се модернизира, отърсвай...
16 септември 2024

Отборите от NFL блокират кибератаките в дигитал...

През изминалия уикенд Националната футболна лига стартира своя сезо...
16 септември 2024

Google прави големи разходи за технология за ул...

Технологичният гигант сключи нова сделка за  улавяне на 100 000 тон...
16 септември 2024

Всичко, което трябва да знаете за поредния проб...

Fortinet твърди, че няма доказателства за злонамерена дейност, насо...
16 септември 2024

Canva се похвали с новите си функции, след коет...

Цените на абонамента за Canva ще се повишат за корпоративните потре...
16 септември 2024

Уязвимостта на Windows злоупотребява с брайлови...

Неотдавна поправената уязвимост „Windows MSHTML spoofing vulnerabil...
15 септември 2024

Microsoft и Quantinuum комбинират HPC, AI и ква...

Технологичният гигант Microsoft и водещият разработчик на квантови ...
Бъдете социални
Още по темата
15/09/2024

Кражби в режим на киоск

Кампания за зловреден софтуер използва необичайния...
11/09/2024

Препоръки за киберсигурност...

Почти всеки тийнейджър  (около 96%) съобщава,...
11/09/2024

4 съвета за киберсигурност ...

Като се фокусират върху постижими основи...
Последно добавени
16/09/2024

Може ли дълбоките технологи...

В началото на 2000-те години Естония...
16/09/2024

Отборите от NFL блокират ки...

През изминалия уикенд Националната футболна лига...
16/09/2024

Google прави големи разходи...

Технологичният гигант сключи нова сделка за ...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!