Една от най-старите и все още действащи онлайн платформи окончателно затваря врати след 27 години. ICQ, някогашната популярна услуга за незабавни съобщения, обяви на своя уебсайт, че ще спре да функционира следващия на 26.06.
„ICQ ще спре да работи от 26 юни“, се казва в съобщение на ICQ.com. „Можете да общувате с приятели във VK Messenger и с колеги във VK WorkSpace.“
Алтернативните препоръки са платформи за съобщения, принадлежащи на VK, базирана в Русия социална медийна платформа, която е популярна в страната и работи подобно на Facebook. VK придоби ICQ през 2010 г. от AOL, която беше купила услугата през 1998 г.
ICQ се счита за една от най-ранните, ако не и най-ранната услуга за незабавни съобщения в интернет.
Платформата, кръстена на фразата „Търся те“, е разработена от малка израелска компания на име Mirabilis и стартира през ноември 1996 г. ICQ предшества други популярни услуги за незабавни съобщения като AOL Instant Messenger (AIM), които станаха синоним на пространството за незабавни съобщения.
От средата на 90-те години на миналия век до началото на века услугите за мигновени съобщения властват в интернет. Услуги като AIM, MSN Messenger и Yahoo Messenger, подкрепени от тогавашните онлайн технологични гиганти, бяха един от основните начини за взаимодействие на интернет потребителите преди социалните медии.
Въпреки тези големи конкуренти обаче ICQ се наложи сред първите потребители на интернет. През 1998 г. най-големият ѝ конкурент AOL придобива компанията срещу авансово плащане в размер на 287 млн. долара, последвано от допълнителни 120 млн. долара за три години в зависимост от резултатите на услугите.
През 2001 г. AOL обяви, че ICQ е достигнала над 100 милиона потребители. През следващите години обаче достъпността и достъпът до приложения за социални медии като Facebook на мобилни телефони значително намалиха пазарния дял на IM. Употребата на незабавни съобщения намаля, тъй като потребителите преминаха към платформи като Facebook Messenger и WhatsApp.
От споменатите по-рано платформи за IM MSN Messenger беше първата, която приключи дейността си през 2014 г., последвана от AIM през 2017 г. и Yahoo Messenger през 2018 г. ICQ обаче оцеля.
AOL продаде услугата на VK през 2010 г. за 187,5 млн. долара, където тя продължи да обслужва специализирана потребителска база. По данни на VK през 2022 г. е имало приблизително 11 милиона потребители на ICQ.
ICQ дълго време се радваше на здрава потребителска база извън САЩ, което вероятно ѝ е помогнало да се задържи на повърхността много по-дълго от своите съвременници. Услугата използваше ICQ номера за идентифициране на потребителите, заедно с обичайното потребителско име, което спомогна за популярността ѝ в страни като Китай. Освен това жителите на Хонконг се насочиха към ICQ през 2021 г., след като потребителите се отказаха от WhatsApp поради промяна в политиката за поверителност на платформата. Поради собствеността на VK, ICQ имаше и голяма руска потребителска база.
Имаше обаче признаци, че VK планира да закрие платформата. Мобилните приложения на ICQ изчезнаха от App Store на Apple и магазина на Google Play около 2022 г. ICQ все още беше достъпна чрез уеб базираната си платформа и десктоп приложенията си. Тези приложения обаче бяха актуализирани за последен път преди повече от година.
Разбира се, 27 години са доста дълъг период. Въпреки това, с края на ICQ изглежда, че ерата на незабавните съобщения е официално мъртва. При това положение официалният акаунт на ICQ в X изглежда се забавлява в последните си дни… или може би дори намеква за нещо ново в бъдеще.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.