Вторият по големина телекомуникационен доставчик в Южна Корея, KT Corporation, претърпя прекъсване в цялата страна днес, оставяйки всичките си 16,5 милиона клиенти без интернет връзка и телефонни услуги за около 40 минути. Прекъсването засегна училища и ученици, които посещаваха онлайн уроци, забави поръчките за доставка на храна, попречи на лекарите да имат достъп до данните на пациентите и наруши обработката на кредитни карти в магазините. Екип за разследвания от Кибер отдела на полицията в Сеул беше изпратен в централата на KT, за да подкрепи телекомуникационната компания при разрешаването на проблемите.
Въпреки че първоначално сценарият за DDoS (разпределен отказ на услуга) атака беше съобщен като най-вероятната причина за проблема, по-късно фирмата обясни, че това е грешка в маршрутизирането, която е отказала услугите й. Грешните конфигурации за маршрутизиране могат да бъдат катастрофални, както видяхме в скорошен проблем с маршрутизирането на BGP, който причини значителен престой за Facebook, Instagram и WhatsApp. KT отстрани този проблем за 40 минути, но в момента не е посочил причина за прекъсването и все още го разследва. Въпреки това се смята, че грешка в конфигурацията на BGP е причинила прекъсването. „Ние реагираме своевременно на ситуацията, като управляваме комитета за управление на риска на фирмата. Ще направим всичко възможно за бързо възстановяване“, заяви KT пред местни медии. Грешките при BGP маршрутизирането не позволяват на пакетите с данни да достигнат до предвидените IP адреси и сървъри, което води до прекъсване на услугата, въпреки че самите услуги все още работят. Интересното е, че проблемите с телефонните обаждания в някои региони продължават и не е ясно защо тези места все още са изправени пред проблеми. Краткото прекъсване на KT предизвика внезапно претоварване на другите два големи телекома в Корея, SK Telecom и LG Uplus, чиито потребители изпитаха прекъсвания на услугата и в резултат на наплива. Това създаде известно объркване около естеството и мащаба на проблема, но скоро от ИТ министерството поясниха, че нито една компания не се занимава с никакви DDoS атаки в момента. Последният път, когато клиентите на KT претърпяха сериозно прекъсване, беше през 2018г., когато избухна пожар в нейния клон Ahyeon в Сеул, нарушавайки услугите в южнокорейската столица за дни и принуждавайки фирмата да възстанови абонаментите на клиентите.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.