С помощта на престъпни вериги са изпирани 7 милиарда долара в криптовалута, като свързаната със Северна Корея Lazarus Group е свързана с кражбата на около 900 милиона долара от тези приходи между юли 2022 г. и юли тази година.
„Тъй като традиционните субекти, като например миксерите, продължават да бъдат обект на конфискации и контрол на санкциите, нараства и изместването на криптопрестъпленията към типологии, свързани с вериги или активи“, заяви компанията за блокчейн анализи Elliptic в нов доклад, публикуван тази седмица.
Престъпленията с кръстосани вериги се отнасят до преобразуването на криптоактиви от един токен или блокчейн в друг, често в бърза последователност, в опит да се прикрие техният произход, което го превръща в доходоносен метод за изпиране на пари за криптокражби и алтернатива на подходите на Acc като миксерите.
Според данните, събрани от Elliptic, използването на крос-верижни мостове от Lazarus Group е допринесло за по-голямата част от 111% увеличение на дела на средствата, изпратени чрез такива услуги.
Смята се, че от юни 2023 г. насам севернокорейският хакерски екип е откраднал криптовалута на стойност близо 240 млн. долара след поредица от атаки, насочени към Atomic Wallet (100 млн. долара), CoinsPaid (37,3 млн. долара), Alphapo (60 млн. долара), Stake.com (41 млн. долара) и CoinEx (31 млн. долара).
„Разнообразието, броят и ексцентричността в изпълнението на кампаниите на Lazarus определят тази група, както и това, че тя изпълнява и трите стълба на киберпрестъпните дейности: кибершпионаж, киберсаботаж и преследване на финансова изгода“, заяви ESET за заплахата в края на миналия месец.
Акторът на заплаха е свързан и с използването на Avalanche Bridge за депозиране на повече от 9500 биткойна, като едновременно с това е използвал крос-верижни решения за преместване на част от заграбените активи.
„Както се вижда от активите, които многократно се оказват в една и съща блокчейн верига, тези трансакции нямат друга легитимна бизнес цел, освен да замажат произхода им“, заявиха от Elliptic. „Прехвърлянето на мостове напред-назад с цел замазване – т.е. „chain-hopping“ – вече е призната типология за пране на пари.“
Разкритието идва в момент, в който Националната разузнавателна служба на Южна Корея (НРС) предупреждава, че от началото на годината Северна Корея атакува корабостроителния й сектор.
„Методите на хакерство, използвани основно от севернокорейските хакерски организации, са били да окупират и заобикалят компютрите на компаниите за ИТ поддръжка и да инсталират зловреден код след разпространение на фишинг имейли до вътрешните служители“, заяви агенцията.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.