Това е котешка стъпка за хакерите.
Компютърни потребители, които търсят в Google дали бенгалските котки са законни за притежаване, се оказват жертви на странна кибератака.
Компанията за киберсигурност SOPHOS публикува спешно предупреждение на своя уебсайт, като помоли хората да не въвеждат шест думи в търсачките си.
Съобщава се, че на тези, които търсят в Google „Легални ли са бенгалските котки в Австралия?“, е открадната лична информация, след като са кликнали върху измамни линкове, които се появяват в горната част на страницата.
„Жертвите често биват подмамвани да кликнат върху злонамерен рекламен софтуер или връзки, маскирани като легитимен маркетинг, или в този случай – като легитимно търсене в Google“, обясняват от SOPHOS.
Понастоящем опасните линкове се появяват в резултатите от търсенето само когато е включена думата „Австралия“, което означава, че хората в долната част на континента са изложени на най-голям риск от атака.
След като потребителите кликнат върху резултата от търсенето, който изглежда легитимен, личната им информация, като например банкови данни, е открадната чрез програма, известна като Gootloader.
Програмата може също така да блокира достъпа на потребителите до собствените им компютри, според SOPHOS.
Въпреки че терминът за търсене на бенгалски котки изглежда сравнително нишов, компанията твърди, че това прави хакерската заплаха още по-тревожна, защото не е необходимо да търсите нещо гнусно, за да бъдат откраднати личните ви данни.
SOPHOS твърди, че киберпрестъпниците все по-често проникват в безобидни търсения в Google, като използват тактика, известна като „SEO отравяне“.
Практиката е описана от Daily Mail като „коварна техника, при която престъпниците манипулират резултатите от търсачките, за да изтласкат контролираните от тях уебсайтове в горната част на страницата“.
SOPHOS призовава тези, които смятат, че може да са станали жертва на SEO отравяне, да променят паролите си възможно най-скоро.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.