Системите с изкуствен интелект (AI) продължават да се развиват с изключителни темпове. Така че, когато инженерите наскоро заявиха, че са разработили AI система, способна да разчита настроението ви от снимка, повечето хора приеха историята като доказателство за още един напредък във възможностите.
Когато потребител качи снимка на лицето си, приложението с AI я анализира и след това съобщава какво чувства човекът. Щастливи, тъжни, ядосани и т.н. – компютърът твърди, че може да „вижда“ всичко.
Но има проблем. Твърденията просто не са верни.
Наистина е лесно да се докаже, че изкуственият интелект не може точно да определи вашето настроение от снимка – всъщност хората го правят от векове. Опитайте тази:
Моделите с изкуствен интелект трябва да бъдат „обучени“, преди да могат да „работят“. В случая с приложението за лицево разпознаване това включва зареждане и анализиране на стотици хиляди снимки. Инженерите на AI обаче трябва да кажат на системата какво гледа. Така те качват 100 000 снимки на усмихнати хора и ги маркират като „щастливи“. Те правят същото за тъжни, ядосани, уплашени и т.н.
AI анализира всяка снимка и започва да идентифицира приликите. То може да „вижда“ устата на обекта във всяка снимка и научава, че ъглите се обръщат нагоре, когато са маркирани като „щастливи“. Освен това научава, че обърнатата надолу уста е тъжна – защото така е етикетирана от изследователите.
Всеки път, когато потребител качи нова снимка, AI я сравнява с това, което е научил, и генерира резултат. Проблемът е, че AI може да вземе решение само въз основа на това, което му е казано. Ако изследователите бяха етикетирали своите „усмихнати“ снимки като „лимон“, тогава всяка нова снимка на усмихнат човек също щеше да бъде етикетирана като лимон.
AI системите са много умни, тъй като могат да обработват огромни количества данни и да откриват скрити прилики много бързо. Но те могат да направят това съвпадение на шаблони само в контекста на това, което вече са били научени.
В случай на AI за анализ на настроението, той може да взема решения само въз основа на снимки. Той не може да обработва думите и езика на тялото, другите фактори, които хората използват, за да разберат какво мисли и чувства друг човек – които също предоставят улики, че някой се опитва да ни заблуди с изражението на лицето си.
Така че не, изкуственият интелект не може наистина да различи настроението ви от снимка – и вероятно няма да е за много, много дълго време.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.