LinkedIn въведе нова функция за премиум потребителите, която използва генеративен изкуствен интелект, за да помага на търсещите работа да намират нови позиции.
Платформата на социалната медия, собственост на Microsoft, дебютира с чатбота с изкуствен интелект, който се захранва от GPT-4 на OpenAI, за подгрупа от премиум членове в САЩ на 1 ноември 2023 г.
LinkedIn заяви, че инструментът с изкуствен интелект ще използва граф на знанието, базиран на данни от 1 млрд. членове и 67 млн. работодатели, за да предоставя на потребителите съвети как да адаптират профила си, за да направят кандидатурите си по-успешни, и да преценят дали са подходящи за позиции.
ИИ също така ще анализира публикациите на потребителя в неговия фийд и ще предлага подходящи възможности, които потребителите може да са пропуснали при търсенето си.
Вицепрезидентът по инженерните въпроси Лей Ян заяви, че целта на новия инструмент е търсещите работа да получат индивидуален опит, съобразен с техния сектор и умения,
„С помощта на изкуствения интелект трансформираме преживяването при търсене на работа за нашите премиум абонати, за да бъде то по-персонализирано, ефективно и адаптивно. Премиум абонатите ще виждат и персонализирани изводи и прозрения за публикациите и статиите в своя фийд, за да им помогнат да надградят професионалните си знания и да бъдат в крак с новостите в своята област.“
Новият чатбот следва интегрирането на няколко функции с ИИ в платформата на социалната мрежа през последните месеци. През май 2023 г. фирмата представи множество подобрения на ИИ, като например автоматично генерирани, персонализирани съобщения за набиране на персонал, подобрени с ИИ описания на длъжностите и услуга за изграждане на профил.
Използването на изкуствен интелект в сектора на набирането на персонал получи някои критики през последните години. Например през 2018 г. инженерите по машинно обучение в Amazon, която от 2014 г. насам използва автоматизирани процеси за разглеждане на кандидатури, откриха, че механизмът за набиране на персонал има вътрешно предубеждение спрямо жените.
Наблюдава се, че системата, обучена на базата на моделите на наемане на служители от предходните 10 години, пресъздава неравнопоставеността между половете, която е съществувала в предишните цикли на наемане на служители в компанията.
Неотдавнашни изследвания показаха, че расовите предразсъдъци, в допълнение към неравенството, основано на пола, остават широко разпространен проблем при наемането на служители в областта на технологиите, което предполага, че системите с изкуствен интелект, обучени на базата на наличните в момента набори от данни, вероятно отразяват тези предразсъдъци и дори могат да ги засилят.
И все пак въздействието на ИИ върху неравенствата на пазара на труда има потенциал да бъде положително, ако се прилага по определени начини. Това е аргументът на Барб Хайман, основател и главен изпълнителен директор на базирания в Мелбърн стартъп Sapia.ai.
Услугата за автоматизиране на наемането на работа интервюира хиляди кандидати едновременно чрез текстов чат, което премахва много от факторите, които биха могли да повлияят на ИИ или на човека, отговарящ за подбора на персонал, твърди Хайман, когато говори пред The Guardian през март 2023 г.
„Единственият начин да се премахнат пристрастията при наемане на работа е да не се използват хора още на първата врата“, казва Хайман. „Точно тук идва нашата технология: тя е сляпа; не е синхронизирана, не използва данни от автобиографията ви или данни от социалните мрежи или демографски данни. Всичко, което използва, са текстовите резултати.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.