Навиците за сигурност, които компаниите и служителите възприемат ежедневно, са почти толкова важни, колкото и решенията за киберсигурност, които прилагат. Дори и да е въведена сложна и привидно надеждна система за киберсигурност, неадекватните практики и употреба могат да доведат до инциденти и нарушения на киберсигурността, които имат сериозни последици.
Невъзможността да се култивират добри практики за киберсигурност в културата на компанията може да се окаже решаващ фактор при справянето с потенциални заплахи. Това е отразено в проучване, в което 51 % от участниците посочват лошата киберхигиена като причина за повече от половината от техните киберинциденти.
Специалистите по киберсигурност могат да помогнат за популяризирането на навици, съобразени с успешната защита на системите и данните на предприятието. Като допълнителна функция в рамките на предимствата на MSP тези съвети могат да повишат ефективността на обслужването на клиентите, което повишава тяхната удовлетвореност и ангажираност.
Практиките на клиентите в областта на киберсигурността са тясно свързани с ефективността на техните решения за защита. Като се има предвид тази ключова взаимовръзка, споделяме няколко съвета за това как да се подобрят навиците на служителите и да се повиши защитата на данните, които MSP могат да предложат на своите клиенти:
Паролите са крайъгълният камък на една добра система за киберсигурност. Изключително важно е да се избягват слаби, очевидни пароли и да се насърчават служителите да ги сменят редовно. Това е първата стъпка, за да се гарантира, че служителите възприемат отговорни практики за киберсигурност. Използването на мениджър на пароли е ефективно решение за предотвратяване на инциденти, свързани с пароли.
Някои уебсайтове са носители на злонамерени агенти или са просто друга форма на фишинг. Потребителите трябва да имат предвид, че не всички уебсайтове са сигурни, и да се стремят да влизат само в портали, на които имат доверие или които са одобрени от услуга за филтриране на уебсайтове.
Остарелият софтуер е идеалната входна точка за киберпрестъпниците. Фирмите трябва да се уверят, че целият софтуер се актуализира и че редовно се въвеждат пачове.
Отворените Wi-Fi мрежи често нямат защитни мерки и излагат потребителите на заплахи – от зловреден софтуер, хостван в мрежата, през хакерски атаки до свързване с фалшива мрежа. От съществено значение е всички устройства с достъп до чувствителна информация да се свързват само чрез защитена Wi-Fi мрежа.
Въпреки че служителите са наясно колко е важно да използват правилно системите за киберсигурност, човешката грешка може да се промъкне и да доведе до инциденти. MSP могат да предоставят на клиентите си допълнителни услуги, за да защитят системите им от тези злополуки. Като предлагат допълнителни функции за обучение и обратна връзка към каталога си от услуги, MSP могат да се разграничат от конкурентите и да повишат процента на ефективност на предоставяната услуга, което от своя страна оказва положително въздействие върху удовлетвореността на клиентите.
Препоръчваме предлагането на решения, които откриват и блокират възможни връзки към компрометирани уебсайтове, като един от начините за допълване на добрите практики за киберсигурност. DNSWatch предоставя решение, базирано на облак, което добавя филтриране на ниво DNS за откриване и блокиране на потенциално опасни връзки, като по този начин защитава мрежите и служителите от потенциални атаки и подобрява киберхигиената на организацията.
Накратко, правилното използване на решенията, предназначени за защита на компаниите, е от ключово значение за гарантиране на тяхната ефективност. Подкрепата за предприятията, за да могат да развиват добри практики за киберхигиена, е от ключово значение, а MSP трябва да предлагат своите експертни познания и опит и да предоставят на клиентите си съвети и допълнителни инструменти за повишаване на тяхната киберсигурност.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.