Откриването на заплахите, преди те да са ви открили, е от ключово значение за укрепване на киберзащитата ви. Да направите това ефективно и ефикасно не е никак лесна задача, но с малка инвестиция на време можете да овладеете търсенето на заплахи и да спестите на организацията си милиони.
Обърнете внимание на тази зашеметяваща статистика. Cybersecurity Ventures изчислява, че до 2025 г. киберпрестъпленията ще нанесат щети на световната икономика в размер на 10,5 трилиона долара. Измервайки тази сума като държава, цената на киберпрестъпността се равнява на третата по големина икономика в света след САЩ и Китай. Но с помощта на ефективен лов на заплахи можете да попречите на лошите да опустошат вашата организация.
Тази статия предлага подробно обяснение на лова на заплахи – какво представлява, как да го извършвате задълбочено и ефективно и как разузнаването на кибернетични заплахи (CTI) може да подпомогне усилията ви за лов на заплахи.
Ловът на киберзаплахи е събиране на доказателства, че дадена заплаха се реализира. Това е непрекъснат процес, който ви помага да откриете заплахите, които представляват най-значителен риск за вашата организация, и дава възможност на екипа ви да ги спре, преди да започне атаката.
По време на лова от съществено значение са внимателното планиране и вниманието към детайлите, както и гарантирането, че всички членове на екипа следват един и същ план. За да поддържате ефективност, документирайте всяка стъпка, така че другите от екипа ви да могат лесно да повторят същия процес.
Уверете се, че екипът ви е подготвен и организиран, като инвентаризирате критичните си активи, включително крайни точки, сървъри, приложения и услуги. Тази стъпка ви помага да разберете какво се опитвате да защитите и на какви заплахи сте най-податливи. След това определете местонахождението на всеки актив, кой има достъп до него и как се извършва осигуряването на достъп.
Накрая определете приоритетните си изисквания за разузнаване (PIR), като зададете въпроси за потенциалните заплахи въз основа на средата и инфраструктурата на вашата организация. Например, ако имате отдалечена или хибридна работна сила, такива въпроси могат да включват:
В тази фаза ще зададете необходимите параметри чрез следното:
Има много инструменти за търсене на заплахи, в зависимост от инвентара на активите и хипотезата ви. Например, ако търсите потенциален пробив, SIEM и инструментите за разследване могат да ви помогнат да прегледате логовете и да определите дали има изтичане на информация. Следва примерен списък с опции, които могат значително да подобрят ефективността на лова на заплахи:
Когато изпълнявате лова, най-добре е да го опростите. Следвайте плана си точка по точка, за да се придържате към правилния път и да избягвате отклонения и разсейване. Изпълнението на лова се осъществява в четири фази:
Оценяването на работата ви преди да започнете следващия лов е наложително, за да ви помогне да се подобрите в хода на работата. По-долу са посочени някои въпроси, които да обмислите в тази фаза:
При приключване на лова можете да видите дали данните потвърждават хипотезата ви – и ако е така, ще предупредите екипите за киберсигурност и за реакция при инциденти. Ако няма доказателства за конкретния проблем, ще трябва да прецените ресурсите и да се уверите, че няма пропуски в анализа на данните. Например може да осъзнаете, че сте прегледали логовете си за компрометиране, но не сте проверили за изтичане на данни в тъмната мрежа.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.